Městský soud v Praze vyhověl žádosti Českých aerolinií a Smartwings a vyhlásil mimořádné moratorium, tedy odložení splatnosti dluhů, kvůli koronaviru. Mimořádné moratorium platí na maximálně tři měsíce, lze ho ještě za mimořádných okolností o čtvrt roku prodloužit. Vyplývá to z dokumentů, které soud zveřejnil v insolvenčním rejstříku. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz. Letadla obou firem budou dál létat.
Během moratoria nelze vyhlásit na firmy úpadek. „Závazky bezprostředně související se zachováním provozu podniku vzniklé po vyhlášení mimořádného moratoria je dlužník po dobu jeho trvání oprávněn hradit přednostně před dříve splatnými závazky,“ uvedl soud. Výši závazků firmy nezveřejnily.
Posečkejte se splatností našich závazků, žádají Smartwings. O moratoriu rozhodne soud
Společnosti skupiny Smartwings Group, tedy Smartwings a ČSA, podaly ve středu u Městského soudu v Praze návrh na vyhlášení mimořádného moratoria na splatnost svých závazků. Učinily tak na základě zákona označovaného jako lex COVID ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru. Redakci CNN Prima NEWS to sdělila mluvčí společnosti Smartwings Vladimíra Dufková v tiskové zprávě.
O žádosti na vyhlášení moratoria informovaly ČSA a Smartwings ve středu. Potřeba využití moratoria podle mluvčí Vladimíry Dufkové plyne výhradně z následků způsobených pandemií, která globálně vyvolala největší krizi v letectví. Obě společnosti byly před vypuknutím pandemie ziskové a očekává se, že se po jejím pominutí k ziskovosti opětovně vrátí. Smartwings loni vykázaly zisk před zdaněním 183 milionů korun. ČSA v roce 2019 hospodařily se ziskem před zdaněním 79,2 milionu korun.
Šimáně vyzývá CITIC: Nechť Číňané dorovnají, co jsme do Smartwings vložili my
Letecká společnost Smartwings stále čeká, jestli získá státem garantovaný úvěr, nebo ne. S bankami ale už jedná. Na tahu je nyní čínský akcionář, státem vlastněná skupina CITIC, jež v aeroliniích drží necelých padesát procent. Valná hromada Smartwings totiž už v červnu rozhodla, že se na záchraně společnosti budou finančně podílet také její majitelé. Jiří Šimáně, jemuž podle odhadů patří asi osmina skupiny Smartwings, už firmě půjčil 750 milionů korun.
Spoje do desítek destinací zůstanou v provozu
„Na provozu společností Smartwings a ČSA se nic nemění. Obě společnosti zajišťují všechny plánované lety dle letových řádů a nadále obnovují další linky v závislosti na vývoji epidemiologické situace v jednotlivých zemích a cestovních omezeních. Smartwings Group, stejně jako ostatní letecké společnosti, provádí restrukturalizaci vedoucí k úsporám a mimořádné moratorium je jen vhodným dočasným opatřením, které dává Smartwings a ČSA potřebný čas k zajištění finanční stability společnosti ve spolupráci s financujícími bankami, pronajímateli letadel a dalšími věřiteli,“ uvedl ve středu předseda představenstva Smartwings Jiří Šimáně.
Smartwings Group kvůli vyhlášení výjimečného stavu vládou a zavedení mimořádných opatření v souvislosti se šířením koronaviru zaznamenala v porovnání s loňským rokem v dubnu až červnu propad letových výkonů o 95 procent, v červenci a srpnu o více než 80 procent.
Zatímco část leteckých společností cíleně zaměřenou pomoc od svých států obdržela, Smartwings a ČSA zatím ne. Chtějí využít program COVID Plus, který spustila Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) po notifikaci Evropskou komisí až ve druhé polovině července.
Smartwings teď provozují z Prahy letecká spojení do 25 destinací, z Brna do devíti a z Ostravy do dvou. České aerolinie operují lety do 12 destinací a od září plánují obnovení linek do Barcelony, Madridu, Budapešti, Göteborgu, Bukurešti, Bruselu, Varšavy a Milána.