reklama

Zdražení MHD Pražany od jejího využívání neodradí, říkají ekonomové

Pochopitelný a logický krok, kterým se Praha snaží zajistit příjmy do rozpočtu zasaženého koronavirovou krizí. Tak hodnotí ekonomové oslovení redakcí CNN Prima NEWS plány magistrátní koalice na zdražení jízdného v městské hromadné dopravě a zvýšení poplatků za parkování na modrých zónách. Roční kupon by mohl zdražit ze současných 3 650 korun asi na 5,5 tisíce, u parkovného zatím není částka známá.

reklama

Má to sice podobný efekt jako zvýšení daní, ale vedení Prahy nemá prakticky jinou možnost, jak alespoň částečně kompenzovat výpadek příjmů způsobený koronavirovou pandemií. Shodli se na tom ekonomové, které redakce CNN Prima NEWS požádala o reakci na plánované zvýšení cen MHD v Praze, jež se má dotknout všech tarifů. Podobně hodnotili i zvýšení poplatků za rezidenční parkování na modrých zónách.

„Je třeba chápat kontext, ve kterém to Praha chce udělat. Její rozpočet je zasažen, a tak hledá každou korunu,“ řekl CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Czech Fund. „Dá se to považovat za jakési navýšení daně z hlavy aplikované na automobily Pražanů. Je to tedy dodatečná daň z hlavy plechového miláčka,“ doplnila Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. Podle Lukáše Kovandy Pražané budou moci pozorovat to, k čemu nevyhnutelně časem přistoupí i česká vláda. „Totiž zvyšování daní.“

Nechť zrychlí výstavba metra

Logickou otázkou je, zda se zdražením pražské hromadné dopravy nezatraktivní používání k cestám po hlavním městě osobní automobily. „Může se to stát. Očekávám také, že vzroste poptávka po službách Uberu, obzvláště když si uvědomíme, že pohonné hmoty jsou aktuálně nejlevnější za několik posledních let,“ upozornil Lukáš Kovanda. S tím ale nesouhlasí Helena Horská. „I po zdražení bude pražská MHD stále vůči automobilům atraktivnější. Jde o to, že dojde ke zdražení obou substitutů, tedy jak používání hromadné dopravy, tak parkovného u aut. Cestující tedy nebudou mít obrazně řečeno kam utéct,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Lukáš Kovanda také upozornil, že chystaným opatřením jde pražská magistrátní koalice trochu proti své dosavadní politice, kterou bylo zvyšovat podíl cestování hromadnou dopravou na úkor dopravy automobilové. „Na druhé straně pořád bude platit, že poměr ceny a výkonu bude u pražské MHD výborný. Obstojí nejen ve srovnání se světovými metropolemi, ale i s těmi z bývalého východního bloku,“ řekl Kovanda.

„Automobilová doprava může být atraktivnější, ale záleží na tom, jak moc nakonec MHD v Praze zdraží. Rád bych také od pražské koalice slyšel, že díky vyššímu výběru na jízdném a parkovném bude realizovat projekty, které dopravě v Praze uleví. Mám na mysli hlavně zrychlení výstavby metra nebo dalších částí tunelového komplexu,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. I on ale navrženému kroku rozumí.

Bude se ještě jednat

Magistrátní koalice začala jednat o zvýšení cen jízdného v městské hromadné dopravě a cenách parkového v modrých zónách. Podle informací serveru E15 se má cena za MHD zvýšit až o polovinu, a to prakticky u všech tarifů, rozsah možného zdražení modrých zón zatím není znám. „Dopady pandemie a opatření vlády na Dopravní podnik hlavního města Prahy i Prahu jsou významné, výpadky příjmů registrujeme v miliardách korun,“ uvedl pro E15 náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Roční kupon by mohl zdražit ze současných 3 650 korun asi na 5,5 tisíce. Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu ale bude o konkrétním navýšení ještě jednat. Podle radní Hany Marvanové (za STAN) by oficiální návrh mohl přijít v srpnu. Jiří Pospíšil (TOP 09) ovšem podotkl, že před volbami se o žádném zdražování MHD nemluvilo, a tak je prý nápadem překvapen. Podřídí se ale prý rozhodnutí Pražského výboru TOP 09.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert
Věda a technologie

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama