reklama
CNN Prima News Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

Výpis příspěvků ke štítku „Štěpán Křeček“

Omyl ekonomů: Nárůst nezaměstnanosti po covidu se nekoná. Jak je to možné?

Když před rokem a půl začínala koronavirová krize, obávali se ekonomové, že bude následovat krize finanční. Za následek měla mít masivní propouštění, k čemuž docházelo například po minulé krizi po roce 2008. Nezaměstnanost se však oproti predikcím udržela nadále na velmi nízké úrovni a naopak již čtvrtý měsíc za sebou klesá. Ekonomové tak nyní hledají příčinu těchto pozitivních výsledků.

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu

Většina členů bankovní rady České národní banky na svém středečním měnověpolitickém zasedání hlasovala pro zvýšení dvoutýdenní repo sazby z dosavadních 0,25 na 0,5 procenta. Naplnila se tak očekávání analytiků. Centrální bankéři zřejmě reagovali na inflaci, která řadu měsíců setrvává na samé horní hranici cílového pásma České národní banky.

Covid obral herce, hoteliéry a hospodské. Jako jediným profesím jim klesly mzdy

Jedním z nejhůře postižených sektorů covidovou pandemií se stala kultura. Zábavní a společenské události byly uzavřené jako první a rozvolňování se dočkávají naopak jako poslední. Mnoho umělců bylo proto nuceno přehodnotit svoji profesní kariéru a vydat se úplně novým směrem, protože dlouhé měsíce bez kulturních akcí vedly k existenčním krizím. Přestože v Česku průměrná mzda vzrostla, v umělecké sféře naopak klesla. A týká se to také zábavního průmyslu, restaurací či ubytování.

Žádné daně nejsou spravedlivé. Ty majetkové je ale třeba zvýšit, tvrdí ekonom Křeček

Nastavení daňového mixu bude jedním z klíčových témat letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Veřejné finance se totiž vychýlily z rovnováhy a na budoucí vládu čeká nelehký úkol dostat je zpět pod kontrolu. „Náš daňový systém vznikal v 90. letech, kdy lidé v zásadě nic nevlastnili a zdaňovaly se hlavně příjmy a spotřeba. Po třiceti letech je však otázkou, zda by se neměl daňový mix rozšířit o zdanění majetku,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Skomírající hotely se snad dočkají otevření. Mnohé z nich už ale sezona nezachrání

Ubytovací zařízení by se mohla otevřít 24. května. Původně se mluvilo o výrazném omezení jejich kapacity, hoteliéři se proto dokonce obrátili na Nejvyšší správní soud. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) ale slíbil, že bude na vládě usilovat o to, aby zařízení mohla provoz obnovit v plném rozsahu. Hoteliéři ovšem nečekají, že by se turisté vrátili v takové intenzitě, na jakou byla například Praha v předcovidovém období zvyklá.

reklama