
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Štěpán Křeček
Výpis příspěvků ke štítku „Štěpán Křeček“

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti
České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Jak nižší daně pomohou české ekonomice? Lidé příliš utrácet nezačnou, ukazují data
Na Nový rok nabyl účinnosti takzvaný daňový balíček, díky kterému výrazně klesnou daně z příjmů fyzických osob. Jeho zastánci argumentovali podporou domácí ekonomiky, neboť domácnosti prý budou pod vlivem zvýšení svých čistých výdělků motivovány k vyšším útratám. Jenže data ze Spojených států naznačují, že taková vládní podpora se může z velké části minout účinkem.

Letiště Václava Havla se nerozšíří. Pražští radní odmítli stavbu další ranveje
Rada hlavního města Prahy na svém pondělním zasedání odmítla záměr na výstavbu paralelní přistávací dráhy na Letišti Václava Havla. Jejím prostřednictvím se měla přepravní kapacita letiště zvýšit až na 35 milionů odbavených cestujících. To je asi dvojnásobek pasažérů, kteří jeho branami prošli před propuknutím koronavirové pandemie.

Kryptoměnové šílenství je zpět. Bitcoin stojí 400 tisíc, dvakrát více než v září
Na kryptoměnovém trhu byla v posledním roce velká nuda. V září se však situace začala měnit a virtuální platidla chytla druhý dech. Nejstarší a nejpopulárnější Bitcoin se už stihl z úrovní kolem deseti tisíc dolarů dostat skoro ke dvojnásobné hranici. Podle odborníků může v dohledné době padnout tři roky starý historický rekord. Není pozdě naskočit do rozjetého vlaku?

Pozitiva druhé vlny? Může dojít ke zlevnění nemovitostí, tvrdí ekonomové
Druhá vlna epidemie nemoci COVID-19 bude mít tvrdé dopady na ekonomiku. Likviduje například turistický ruch, kulturu, sport a do budoucna se jistě závažně dotkne ještě automobilového nebo spotřebitelského průmyslu. Epidemie by však mohla přinést i nějaká pozitiva. Podle ekonomů by totiž mohlo dojít ke zlevnění nemovitostí.

Schillerová sklízí kritiku. Do lodi teče a ona odmítá měřit stav vody, varují odborníci
Zpracovávat makroekonomické predikce lze i v době zvýšené nejistoty. Je to naopak mnohem důležitější než v klidných časech. Vláda by měla alespoň v obrysech vědět, kam hospodářství směřuje a pracovat s více scénáři možného vývoje. Ekonomové odmítají sdělení ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), podle kterého nemá smysl hospodářské prognózy v tuto chvíli dělat.

Lidé a firmy na suchu, ekonomika spadne o desetinu. Analytici věští následky lockdownu
Vláda pokračuje ve zvyšování nejistoty. Firmy ani lidé nedostali dostatek času na to, aby se na uzavření podstatné části ekonomiky připravili. Hospodářství se může v posledním čtvrtletí propadnout stejně jako na jaře, o práci může přijít až 200 tisíc lidí. Jde o důsledek selhání a nečinnosti vlády v létě. Tak vidí ekonomové dopady lockdownu ohlášeného tuto středu.

Nezaměstnanost může v příštím roce vyrůst v Česku až na 10 procent, varují ekonomové
Přes hlubokou koronavirovou krizi, kterou občané prožívají, má Česká republika extrémně nízkou nezaměstnanost. Vyplývá to z dat Eurostatu. Do určité míry jde však podle ekonomů pouze o žonglování s čísly. Nepracující lidé jsou štědře placeni z programu Antivirus a ve statistikách jsou vedeni jako zaměstnaní. Mnohé pracovní pozice přitom existují již jen na papíře a je zřejmé, že se do nich zaměstnanci nikdy nevrátí. V příštím roce může míra nezaměstnanosti vystoupat až na 10 procent.

Ekonomové kritizují vládní opatření: Už neexistuje dobré řešení, čas jsme promrhali
Za současný stav epidemie nese plnou odpovědnost vláda, která plula na obláčku jarního vítězství nad koronavirem. Namísto využití letních měsíců k poctivé přípravě na druhou vlnu epidemie opět řešíme, aby nákaza nezahltila zdravotnický systém. Je sice podzim, ale dostali jsme se do situace, která u nás panovala na jaře. Nezbývá nám tedy než zvolit nejmenší zlo.

Lidé i firmy v eurozóně se obávají návratu krize. Hromadí peníze, vyplývá z dat ECB
Peněžní zásoba v eurozóně vzrostla v červnu a červenci nejrychleji od května 2008, tedy od propuknutí globální finanční a hospodářské krize. Lidé tedy přestávají utrácet a šetří na horší časy. Vyplývá to z aktuálních dat, která zveřejnila Evropská centrální banka ve svém ekonomickém bulletinu.

Čína versus Tchaj-wan v číslech. Jak Vystrčilova mise uškodí české ekonomice?
Šéf Senátu Miloš Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan zaplatí vysokou cenu, zaznělo z čínské strany před zahájením dlouho připravované mise. Platit za to mají také české firmy, které mají v Číně svůj byznys.Toho se podle svých slov v nedělní Partii v televizích Prima a CNN Prima NEWS obává i prezident Miloš Zeman. Skutečný dopad Vystrčilovy cesty však bude z makroekonomického pohledu spíše pozitivní, myslí si ekonomové. Připouštějí však, že některé společnosti na to mohou doplatit.

Češi vzali obchody útokem. Červencové tržby meziročně nečekaně vzrostly
Maloobchodní tržby bez započítání prodeje motorových vozidel se v červenci oproti minulému roku zvýšily o tři procenta, a to v reálném vyjádření, tedy po zohlednění vlivu růstu cenové hladiny. Jde o pozitivní překvapení, protože očekávání trhu i analytiků počítala se stagnací. Obchodníci utržili také o dvě procenta více v porovnání s předchozím měsícem.