reklama
CNN Prima News Štěpán Křeček

Štěpán Křeček

Výpis příspěvků ke štítku „Štěpán Křeček“

Gavor: Na trhu s energiemi panuje chaos. Aktualitu nabídek by si měli lidé ověřovat

20. října 2021 22:55

Situace na trhu s energiemi je chaotická, proto je nutné aktuální nabídky dodavatelů ověřovat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS na to upozornil ředitel Asociace nezávislých prodejců energií Jiří Gavor. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že lidé musejí také zvážit, zda si vybírají důvěrného dodavatele.

Prázdné regály i obrovská nezaměstnanost. Czexit by byl katastrofou, varují ekonomové

9. října 2021 10:37

Zatímco případné referendum o možném vystoupení České republiky z Evropské unie se stává zásadním politickým tématem před sněmovními volbami, ekonomové před ním hlasitě varují. Případný czexit by totiž podle nich dopadl nejtvrději na obyčejné lidi. Zvýšila by se výrazně nezaměstnanost a například čerstvá zelenina by se stala luxusem. Podle odborníků by případný výstup z EU znamenal pro Česko ekonomickou katastrofu.

Analytici: Snížení DPH u energií je nesmysl, EU to nedovolí. Babiš jen loví hlasy

7. října 2021 13:08

Vláda nemůže jen tak zrušit daň z přidané hodnoty (DPH) na energie, Česku by v tom případě hrozil postih Evropské unie, tvrdí analytici. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu večer v předvolební debatě v České televizi řekl, že současná vláda je po volbách připravena dočasně zrušit DPH u energií, aby zabránila dopadu zvyšování cen elektřiny na domácnosti. Podle analytiků to ale není kvůli unijní legislativě dost dobře možné.

Prouza: Žádná jiná vláda nedala lidem tolik předvolebních dárečků, ceny značně porostou

23. září 2021 18:57

Česko zažívá inflační šok, ceny rostou nejrychleji za 13 let. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy na tom má vláda zhruba třetinový podíl. „Zvyšovat platy státním zaměstnancům nemá smysl, roztáčíme tím inflační spirálu. Počátek nového roku přinese šok,“ řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Experti k systému penzí: Nastavit automat a nepřidávat důchodcům nad rámec zákona

8. září 2021 07:58

Český penzijní systém je za současného nastavení dlouhodobě neudržitelný. Podle tři roky starého varování Národní rozpočtové rady Česku kvůli tomu hrozí do padesáti let nárůst veřejného dluhu na 230 procent hrubého domácího produktu. Většina ekonomů oslovených redakcí CNN Prima NEWS proto doporučuje co nejrychlejší prosazení změn, které by riziko finanční nestability důchodového systému zažehnaly.

Co by znamenal čtyřdenní pracovní týden? Například nižší výplaty, myslí si ekonom

18. srpna 2021 16:59

Před blížícími se sněmovními volbami otevřela vládní ČSSD znovu téma pouze čtyřdenního pracovního týdne. Podle ekonomů však není Česká republika vhodnou zemí s ohledem na nízkou míru nezaměstnanosti. Pokud by návrh získal reálnou podobu, zaměstnanci by si pravděpodobně museli zvyknout také na nižší výplaty. A špatně kvalifikovaní lidé by zřejmě měli problém se svým uplatněním.

Tvrdý knockout cestovního ruchu: Pražské hotely hlásí 70% propad tržeb, hrozí další pád

15. srpna 2021 23:36

Cestovní ruch je jedním ze sektorů, který covidovou krizí trpí nejvíce. Nejvíce pak ve velkých městech v čele s Prahou, kde se v oboru tržby propadly až o 70 procent. Pokud vláda podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) pro podnikatele v cestovním ruchu rychle nespustí program kurzarbeit na udržení stávajících zaměstnanců, v následujících měsících hrozí další kolaps. Pomoc by podle asociace měla směřovat minimálně do nejzasaženějších regionů.

Sílící inflace šokovala ekonomy. Takový růst cen nikdo nečekal, a bude hůř, varují

11. srpna 2021 06:37

Lidé si musí kvůli rekordně rostoucí inflaci sahat stále hlouběji do svých peněženek, připlatí si například za pohonné hmoty, ale také za tabák či alkohol. Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 3,4 procenta, což bylo nejvíce od loňského prvního prázdninového měsíce. Největší vliv na tento vývoj mělo opět zdražování aut a pohonných hmot. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

reklama