Marvanová: Piráti a Čižinský by neměli být pyšní, připomínají mi „socialistu“ Klause

Hana Marvanová

Rozhovor s Hanou Marvanovou

„Neumím si představit, že pražská koalice neudělá nic pro bydlení středních vrstev,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS radní Hana Kordová Marvanová. Podle ní by šlo ze strany Pirátů a hnutí Praha sobě o porušení koaliční smlouvy. „Naši partneři jsou politicky jinde, oproti nám hodně vlevo. Dostupné družstevní bydlení není bydlení zadarmo,“ říká k opětovným sporům na magistrátu. Rozpadne se kvůli tomu současná koalice?

„Je to předražený a naprosto nefunkční projekt,“ říkají vaši koaliční partneři na vizi družstevního bydlení, kterou prosazujete. Jak se vám to poslouchá?
Je to v každém případě nepříjemné, to je jasné. Kritizují ten projekt za to, co vůbec nepředstavuje. Já jsem jasně řekla, že dostupné družstevní bydlení není bydlení zadarmo. Je pro ty Pražany, pro které jsou dnes hypotéky nedostupné, ale zároveň na tom nejsou tak špatně, aby měli šanci získat od města byt nebo sociální dávky. Takže je to bydlení pro střední vrstvu, které je o třetinu lacinější, než je dnes běžná tržní cena. Oné slevy chceme dosáhnout nabídnutím pozemků, na nichž se dá stavět a jež jsou ve vlastnictví Prahy. Není to nic nového, takto se to dělalo třeba i za první republiky a dělá se to dnes po celém světě – v Německu a v Rakousku, ve Vídni třeba. Kritika, že je to předražené, mě tedy překvapuje. Vždyť to vlastně celé děláme právě kvůli té slevě.

Sešli jsme se po koaličním jednání, Praha sobě chce tedy co? Bydlení zadarmo?
Oni ten projekt kritizovali ve dvou směrech. Zaprvé, že je to příliš drahé, ale zadruhé, že to není dost drahé, že se lidem poskytuje podpora ve formě pozemku. Přitom pozemky si to družstvo bude moci za třicet, padesát nebo i devadesát devět let koupit za budoucí tržní cenu. Praha sobě i Piráti zase tvrdí, že by tam měla být nějaká developerská přirážka tak, aby město obdrželo ještě developerskou marži. Aby to tedy bylo ještě dražší. My jim trpělivě vysvětlujeme, že dostupné bydlení v Praze musí být nejen pro ty nejchudší, ale že je třeba pomáhat i střední vrstvě, lidem s průměrnými příjmy. Těch je v Praze až třicet procent – nejsou dostatečně chudí, aby dosáhli na příspěvek na bydlení, ale ani dostatečně bohatí, aby dosáhli na hypotéku.

Třicet procent lidí v Praze není dostatečně chudých, aby dosáhli na příspěvek na bydlení, ale ani dostatečně bohatých, aby jim dali hypotéku.

Nejde o první spor, který v koalici řešíte. Neříkáte si občas, jestli to má vůbec ještě smysl?
Tady se projevuje, že jsme politicky prostě jinde. Existuje mezi námi docela ostrá čára jiného vidění světa. Piráti a Praha sobě Jana Čižinského jsou oproti nám hodně vlevo. Nepodporují osvědčené liberální koncepty. Namísto toho předkládají věci, které jsou pro velmi malou skupinu lidí jako například ubytovávání bezdomovců za peníze Prahy v hotelích a hostelech. Podle mě je velký luxus, aby bezdomovci bydleli v hotelích, zatímco střední vrstva, aby na ten hotel ani neměla. Určitě pomáhejme sociálně slabým, ale k tomu má město jiné nástroje. V koaličním programu máme podporu dostupného bydlení. Jenže naši koaliční partneři si to představují tak, že se má pomáhat jen těm nejslabším, a ostatní ať se postarají sami. Jenže takhle to nefunguje.

Není to jen další dějství přetahované o to, kdo má vlastně v koalici navrch?
Jako Spojené síly pro Prahu máme smůlu v tom, že jsme v koalici s tímto názorem na řešení bydlení osamoceni. Ale jak už jsem říkala, podporu bydlení máme podepsánu v koaliční smlouvě. Každá z koaličních stran si něco do společného programu vybojovala, my jsme si tam prosadili toto, takže považuji za nemyslitelné, aby se to najednou vyškrtlo. Navíc byl ten projekt loni schválen v obecných obrysech na zastupitelstvu napříč kluby, takže teď je to od našich koaličních partnerů zásadní obrat. Oni musí říct, jaké to má vyústění, nebo jestli nechtějí plnit ten koaliční program.

Vydrží podle vás současná koalice do konce volebního období? Očima obyčejného voliče se jen neustále dohadujete – o dopravním podniku, obsazení funkcí v pražských společnostech, teď o bydlení…
Já si neumím představit, že koalice nic neudělá pro bydlení pro střední vrstvy. Pro mě je nepřijatelné, že bychom pro to nic neudělali, obzvláště když ostatní zastupitelské kluby to podporují a je možno s nimi o tom jednat. Koaliční partneři by se měli trochu porozhlédnout a nemyslet si, že jen oni mají ten správný recept na podporu bydlení, který jde vlastně cestou sociální inkluze. To zkrátka není moderní bytová politika. Proto se dohadujeme.

Když se nedohodnete, půjde o porušení koaliční smlouvy?
Pokud to skutečně zablokují, tak je to porušení programového prohlášení a koaliční smlouvy, to určitě ano. V takovém případě se sejdou předsedové klubů a budou to řešit. Ale podle mě je míček na straně hřiště koaličních partnerů. Neměli by být tak pyšní a myslet si, že oni vědí lépe než všichni odborníci, jak to má být. Já se je každopádně ještě budu snažit přesvědčit, aby začali podporovat protržní řešení. Mně to dnes připomíná debaty, které jsem vedla s Václavem Klausem v devadesátých letech. On se prezentoval jako liberální ekonom, ale v oblasti bydlení byl úplný socialista, možná od socialistů ještě víc vlevo. Zcela totiž odmítal deregulaci nájmů, odmítal soukromou aktivitu, odmítal podpory hypoték. A já jsem i našim koaličním partnerům řekla: „Připomínáte mi Václava Klause.“

Hana Kordová Marvanová (57)

Od roku 2018 je zastupitelkou hlavního města Prahy jako nestranička za hnutí STAN. Je zároveň radní pro legislativu, veřejnou správu a podporu bydlení. V letech 1990 až 1998 a 2002 až 2003 byla poslankyní České národní rady, respektive Poslanecké sněmovny českého Parlamentu. Nejprve za ODS, později za Unii svobody. V roce 2014 krátce působila jako náměstkyně tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové.

Tagy: