Roušky všude a restaurace jen pro očkované. Vláda zvažuje zpřísnit opatření

Na rostoucí počet nakažených i hospitalizovaných s covidem začíná ministerstvo zdravotnictví reagovat. V pátek představí konkrétní návrh změn v protiepidemických opatřeních. Kromě zkrácení platnosti testů na covid a kratší karantény jsou ve hře i drastičtější opatření. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová sdělila, jaké scénáře by mohly Česku hrozit, pokud se bude situace nadále zhoršovat.

Cílem ministerstva je především motivovat lidi k tomu, aby se nechali očkovat. K tomu by mohlo posloužit zkrácení platnosti podstoupených testů na koronavirus – antigenních i PCR. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že platnost PCR testů by se zkrátila ze sedmi dní na 72 hodin a antigenních ze tří dnů na jeden.

„Budeme oslovovat zejména jednotlivé starosty, hejtmany a častěji vysílat mobilní týmy do míst s nízkou proočkovaností,“ podotkla dále po tiskové konferenci Svrčinová, jaké kroky se pro motivaci k očkování plánují. Kromě pozitivní motivace je však ve hře i ta negativní. Ta by začala umožňovat některé aktivity jen těm, kteří budou plně očkovaní.

„Probíhají diskuse i na úrovni evropského společenství. Za plně chráněného občana bude například pro účely cestování považován jen ten, který má tři dávky vakcíny. Nebo pokud podstoupil jednodávkové schéma, tak přeočkování. I tam se zvažuje cesta,“ pokračovala.

Vydáme se rakouskou cestou?

Nově by měla být zkrácena i doba karantény, pokud bude ukončena PCR testem. Stejně jako u zkrácení platnosti testů by se nové termíny přiblížily nastaveným hodnotám okolních států.

Svrčinová však do budoucna nevyloučila ani další a přísnější omezení. „V interiérech nemáme všichni respirátor nebo roušku, pořád jsou místa, kde je nosit nemusíme. Může tak dojít k tomu, že je budeme muset nosit všude,“ uvedla.

Zvažuje se i možnost, že by se Česko vydalo rakouskou cestou, kde zrušily antigenní testy. „Pokud se situace zhorší, můžeme jít i touto cestou (a uznávat jen PCR testy). Zatím to ale není na stole,“ zdůraznila. Stejně reagovala i na další opatření – povolení vstupu pouze očkovaným do restaurací, klubů a jiných zařízení.

„Samozřejmě i to je další stupeň možného řešení. Tedy že do takových zařízení budou mít vstup povolen jen očkovaní nebo ti, kteří nemoc prodělali. To by se ale epidemiologická situace musela podstatně zhoršit,“ uzavřela.

Tagy: