reklama

Smejkal: Covid neskončil, čísla porostou. Delta je nakažlivější a neočkované si najde

Pandemie koronaviru neskončila a čísla porostou. V pořadu Interview televize CNN Prima NEWS před tím varoval hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Podle něj je varianta delta nakažlivější a neočkované si najde. Zároveň ale uvedl, že scénáře loňské zimy v nemocnicích nehrozí a opatření by nezpřísňoval. Naopak by vymáhal dodržování těch stávajících.

reklama

„Propadli jsme optimismu, že u nás snad úplně covid skončil, ale rozhodně to tak není,“ upozornil v Interview Petr Smejkal. Zároveň ale řekl, že scénáře loňské zimy, kdy byly přeplněné nemocnice covidovými pacienty, nehrozí.

S koronavirem podle něj společnost bude muset žít. „Ale máme proti němu zbraň ve formě očkování. Lidé většinou zareagují, když se situace zhorší. Máme i možnost třetích dávek vakcíny. A cest je daleko víc, než jsme měli minulou zimu,“ vysvětlil epidemiolog. Populace je prý částečně proočkovaná. „Ale méně, než jsme chtěli. A také je promořená, ale to nevíme, do jaké míry,“ podotkl.

„Virus si neočkované lidi najde, naprostá většina se s ním setká. I očkovaný člověk může virus přenést, ale v menší míře a po kratší dobu,“ vysvětlil Smejkal. Myslí si, že čísla nakažených porostou. „U zemí okolo nás šla také nahoru. Varianta delta je nakažlivější – stejně jako spalničky,“ varoval.

Mělo by se zpřísňovat?

Podle Smejkala by Češi do jara neměli sundávat roušky ani respirátory. A to ani ti očkovaní. „Z nejhoršího jsme venku, tohle se dá vydržet,“ myslí si. Další opatření by ale už nezpřísňoval. Naopak by začal vymáhat ta, která aktuálně platí. „Doufám, že zpřísňovat se už nebude. Nějaká opatření máme, ale nedodržujeme je. V Rakousku se například ukazuje průkaz imunity, když vejdete do vnitřních prostor. Když průkaz neukážete, do prostoru vás nepustí. My máme Tečku, ale téměř nikdo ji vidět nechce,“ nelíbí se hlavnímu epidemiologovi IKEM.

Když jsou prostory nevětrané, jsou podle něj 15- až 17násobně rizikovější než vnější. „Proč bychom měli zpřísňovat opatření, když neuhlídáme tohle?“ kroutil hlavou.

Pokud se začne zhoršovat incidence v jednotlivých okresech, mělo by se podle Smejkala přistoupit k plošnému testování. „Hranice incidence by měla být mezi 75 až 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel, ale musí k tomu být nějaký setrvalý stav. Pak by se mělo začít plošně testovat. Pořád ještě nejsme tak proočkovaní, abychom to nedělali,“ zdůraznil odborník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?
Energetika

Elektřina i plyn příští rok podraží, oznámily úřady. Kolik si za energie lidé připlatí?

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta. Vyplývá to ze středečního oznámení Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.

Napětí roste: Lukašenko hrozí ruskými jadernými zbraněmi, Putin varuje NATO kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý varoval Severoatlantickou alianci, aby na Ukrajině nepřekročila „červenou čáru“. Tou by podle něj bylo rozmístění určitých útočných raket na ukrajinském území, uvedly ruské agentury. V takovém případě by Rusko „bylo nuceno jednat“, zdůraznil šéf Kremlu. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se dnes zmínil o možnosti rozmístit ruské jaderné zbraně na území své země, pokud by se alianční jaderné zbraně ocitly v Polsku.

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama