Nejsou řemeslníci, zoufají si lidé v povodněmi zasažených oblastech. Nejezdí ani dobrovolníci
Muži nemají děložní čípek, přesto mohou mít rakovinu způsobenou HPV Zdroj: iStock
Virus HPV byl dlouhá léta mediálně spojován výhradně s rakovinou děložního čípku, která se logicky týká jen žen. Dnes však víme, že i muži mohou na rakovinu spojenou s HPV umírat. Neplatí tedy, že jsou „jen“ přenašeči. Proč tomu tak je a jaké druhy rakoviny je mohou postihnout?
HPV je virus, který se přenáší kontaktem s infikovanou tkání v intimních oblastech, jako jsou genitálie nebo anální otvor. Infekce virem HPV se alespoň jednou za život týká 80 % světové populace, což z něj činí suverénně nejrozšířenější intimně přenosnou infekci.
Infekce HPV je často bezpříznaková a u 90 % infikovaných samovolně odezní, protože si s ní poradí imunitní systém. Lidé tak HPV šíří, aniž by o tom věděli. Virus se objevuje ve všech lokalitách i věkových skupinách – včetně experimentujících dospívajících, seniorů i osob s různými sexuálními preferencemi. Navíc kondom neposkytuje 100% ochranu, protože chrání jen části těla, které pokrývá.
Infekce HPV je často bezpříznaková a u 90 infikovaných samovolně odezní, protože si s ní poradí imunitní systém. Zdroj: iStock
Muži nemají děložní čípek, a proto nemohou onemocnět rakovinou děložního čípku. Mohou však onemocnět rakovinou análního otvoru, který svou strukturou a některými vlastnostmi připomíná děložní čípek. Právě na takových místech se HPV „daří“. Dalším častým problémem jsou genitální bradavice, které sice nejsou život ohrožující, ale způsobují výrazné fyzické i psychické nepohodlí. Jejich léčba bývá zdlouhavá, nepříjemná a mají sklony se opakovaně vracet. Muži navíc nemají obdobu gynekologa, a stud jim často brání obrátit se na praktického lékaře s „podezřelým výrůstkem“ na genitáliích. To může vést k tomu, že se problém neřeší, bradavice se dále šíří a intimní vztahy jsou negativně ovlivněny.
S podezřením na genitální bradavice nebo na onkologické onemocnění spojené s HPV se muži mohou obrátit na praktického lékaře, dermatovenerologa, dermatologa, urologa nebo na kliniky reprodukční medicíny, kde působí andrologové – specialisté na mužské reprodukční zdraví.
Proti samotné infekci HPV v současnosti neexistuje léčba, ale existuje očkování. To bylo dříve hrazeno pouze třináctiletým dívkám. Dnes však víme, že má smysl i pro dospělé – ženy i muže.
U dětí ve věku 11 – 14 let je očkování plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pro osoby starší 15 let je hrazeno samoplátcem, přičemž jedna dávka stojí mezi 1 500 a 3 200 Kč. Některé zdravotní pojišťovny však na očkování přispívají z preventivních programů.
Primárně ženy očkuje gynekolog. Muži se mohou obrátit na praktického lékaře, dermatovenerologa, dermatologa, urologa, případně na kliniky reprodukční medicíny, kde působí andrologové. K dispozici jsou také očkovací centra, která se nacházejí ve většině větších měst.
Sponzorováno MSD, CZ-NON-00849