Opusťte Írán, vyzývá Čechy ministerstvo. Napětí roste, odvetný útok na Izrael může přijít brzy

České ministerstvo zahraničí v pátek vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří v zemi pobývají, aby ji opustili. Uvedlo to ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti. Írán by mohl podle Wall Street Journal zaútočit na Izrael v následujících hodinách.

Varování přichází ve chvíli, kdy Írán hrozí odvetným úderem na Izrael, který viní z útoku na svůj konzulát v Damašku 1. dubna. Izrael se k útoku, mezi jehož oběťmi byli i příslušníci íránských revolučních gard včetně dvou generálů, oficiálně nepřihlásil. Varování v pátek vydaly také další země, například Francie či Indie.

ČTĚTE TAKÉ: Při útoku na konzulát v Damašku zemřeli dva generálové a dalších pět osob. Íránci viní Izrael

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrováno 76 Čechů, v Íránu je jich 24, sdělil v pátek mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

„MZV ČR eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení MZV ČR riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR,“ uvedla česká diplomacie.

V Izraeli pak MZV českým občanům doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek. „Izraelské úřady varují před možným odvetným útokem Íránu na izraelské cíle, ke kterému by mohlo dojít během tohoto víkendu. V této souvislosti by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace na území Izraele,“ stojí ve zprávě systému Drozd.

Pokud se Češi navzdory varování a výzvě k opuštění země v Íránu nacházejí, mají podle české diplomacie dodržovat všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů a dbát zvýšené opatrnosti. „MZV ČR doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov,“ uvedl úřad.

V případě nouze se mají lidé obrátit na Velvyslanectví ČR v Teheránu, v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu. Mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +989 128 174 178. V Izraeli se v případě nouze mají Češi obracet na ambasádu v Tel Avivu, mimo pracovní dobu na její nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622. Užitečné informace o tom, jak se chovat v krizových situacích, lze podle MZV nalézt také na izraelském národním portálu pro mimořádné události.

List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele napsal, že podle hodnocení amerických zpravodajců by Írán mohl zaútočit na Izrael v nadcházejících 24 až 48 hodinách. Dosud ale podle zdroje, který má blízko k íránskému vedení, nebylo učiněno finální rozhodnutí.

Útok na iránský konzulát v Damašku

Tagy:
Izrael Írán diplomacie Česko Damašek Ministerstvo zahraničních věcí České republiky