Při útoku na konzulát v Damašku zemřeli dva generálové a dalších pět osob. Íránci viní Izrael

Následky izraelského útoku na íránskou ambasádu v Damašku.

Útok na Íránským konzulát

Izrael zaútočil na íránský konzulát v syrském hlavním městě Damašku, uvedla v pondělí podle agentury Reuters íránská oficiální média. Revoluční gardy islámské republiky tvrdí, že izraelský útok zabil dva generály a pět důstojníků této vojenské organizace, uvedla AP. Podle íránského velvyslance přišlo o život nejméně sedm lidí.

Podle íránské arabskojazyčné státní televize Al-Alam byla budova íránského konzulátu zcela zničena. Syrská agentura SANA dříve uvedla, že poškozeny jsou i sousední stavby. Zprávy syrské agentury hovořily rovněž o zachycení „nepřátelských cílů“ syrskou protivzdušnou obranou.

ČTĚTE TAKÉ: Zabili jsme důležitého velitele hnutí Hizballáh, hlásí Izrael. Útok provedli v Libanonu

Syrské ministerstvo obrany citované agenturou AFP uvedlo, že Izrael zaútočil na přístavbu budovy íránského velvyslanectví v Damašku. Všechny osoby, které se tam v tu dobu nacházely, byly zabity nebo utrpěly zranění, dodalo syrské ministerstvo.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján podle místních médií, na které se odvolává Reuters, učinil Izrael odpovědným za důsledky útoku na konzulát. Čin je podle něj „porušením všech mezinárodních úmluv“. Ministerstva zahraničí v Teheránu uvedlo, že si Írán vyhrazuje právo podniknout v reakci na izraelský útok „reciproční kroky“. „Teherán rozhodne o typu reakce a trestu vůči agresorovi,“ uvedl resort.

Teherán identifikoval mrtvé generály

Revoluční gardy v prohlášení potvrdily předchozí zprávy agentury Reuters a íránských médií, podle nichž při útoku zemřel jeden z velitelů revolučních gard Mohammad Rezá Zahádí. Ten podle médií velel v Sýrii a v Libanonu od roku 2016 íránským jednotkám Kuds, které podporují síť spojenců Teheránu v zahraničí. Jako druhého z generálů Revolučních gard zabitých v pondělí v Damašku prohlášení zmiňuje Mohammada Rahímího.

Íránský velvyslanec v Sýrii Hosejn Akbarí útok odsoudil a uvedl, že při něm zahynulo sedm lidí. Záchranáři ale podle něj nadále pátrají pod troskami. Mezi zraněnými jsou dva policisté, kteří budovu střežili. Izraeli pohrozil tvrdou odvetou, uvedl Reuters.

„Zprávy v zahraničních médiích nekomentujeme,“ uvedla podle Reuters mluvčí izraelské armády.

Izrael v Sýrii už mnoho let útočí na cíle spojené s Íránem či Teheránem podporovaným libanonským hnutím Hizballáh. Útok na íránský konzulát v Damašku však podle AP zřejmě předznamenává zintenzivnění těchto úderů, které již tak zesílily od loňského října, kdy palestinské hnutí Hamás podniklo teroristický útok na Izrael. Cíle poblíž Damašku byly terčem leteckého útoku také v neděli. V pátek zemřelo při leteckých útocích na severozápadě Sýrie více než 50 lidí, mezi nimiž byli podle SOHR syrští vojáci a členové Hizballáhu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Izraelci se stáhli z nemocnice al-Šífa. Má to i jiný důvod než ukončení bojů, naznačil Šedivý

Tagy: