Na Česko se řítí sněhová nálož, experti upravili výstrahu. Mapa ukazuje, kde hrozí nebezpečí
Česko zasáhne sněhová smršť. Meteorologové vydali upravenou výstrahu před sněhovými jazyky, která platí až do sobotního pozdního večera. „Při čerstvém jihozápadním větru v kombinaci s prachovým sněhem se zejména od vyšších poloh budou tvořit sněhové jazyky a na horách i závěje,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Výstraha před sněhovými jazyky platí od pátečního dopoledne až do sobotní 22. hodiny. Týká se především horských oblastí. Meteorologové tak varují obyvatele celého Karlovarského, části Plzeňského, Jihočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje a také celé Vysočiny a okresu Příbram.
ČTĚTE TAKÉ: Holčička hrdinkou. Při nehodě na Novojičínsku se zranila, přesto přivolala pomoc
„Zejména od vyšších poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje,“ stojí ve varování meteorologů. Upozorňují na možnou zhoršenou sjízdnost komunikací, při řízení auta nabádají ke zvýšené opatrnosti. Lidé by při cestování měli sledovat dopravní zpravodajství a na horách dodržovat pokyny Horské služby.
Kromě výstrahy před sněhovými jazyky platí také varování před silným větrem. „Až do pátečního podvečera očekáváme nárazy jihozápadního až západního větru zejména v jihozápadní polovině Čech, na severovýchodě a východě území místy mezi 55 a 70 km/h,“ napsali meteorologové z ČHMÚ na Facebooku.
Už během pátečního rána varovali před sněhovými jazyky silničáři a na řadě míst se objevily komplikace v dopravě. V pátek ráno upozornilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na hrozbu námrazy v Karlovarském kraji. Ve Zlínském kraji byla kvůli sněhovým jazykům na Kroměřížsku dočasně neprůjezdná silnice druhé třídy z Bystřice pod Hostýnem do místní části Sovadina. V některých úsecích vozovek, které silničáři přes zimu udržují posypem kamennou drtí, musejí motoristé počítat s uježděným sněhem.
Silničáři také kvůli předpovědi dalšího sněžení a špatné sjízdnosti prodloužili uzavírku horského úseku silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny. Sněžku v pátek zasáhl vítr o síle orkánu. Podle údajů z měřicí stanice na vrcholu hory měl vítr krátce po 7. hodině ranní v nárazu rychlosti přes 123 kilometrů v hodině. Horní úsek lanovky na Sněžku zřejmě kvůli silnému větru celý den nepojede. V Krkonoších také od pátku platí v lavinových katastrech první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Změny v novém roce. Vyšší důchody a snazší rozvody. Podívejte se, co všechno je jinak