reklama

Na demonstraci v Berlíně proti rouškám nechyběly ani vlajky Třetí říše

Demonstrace v Berlíně
Foto: ČTK

Policie v Berlíně v sobotu rozpustila pochod odpůrců nových opatření proti šíření koronaviru. Podle úřadů se v centru města sešlo zhruba 38 tisíc lidí. Skupina krajně pravicových demonstrantů dokonce pronikla na schody sídla Spolkového sněmu. Někteří z nich měli v rukou vlajky se symboly nacistického Německa. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier incident označil za nepřípustný útok na srdce německé demokracie

reklama

Demonstraci svolala pravicově populistická uskupení, k účasti údajně vyzývali i politici ze strany Alternativa pro Německo (AfD).

„Říšské vlajky a krajně pravicové urážky před Spolkovým sněmem jsou nesnesitelným útokem na srdce naší demokracie. To nestrpíme,“ reagoval prezident Steinmeier na krajně pravicové demonstranty, kteří se v sobotu večer dostali až na schody před vchod historické budovy parlamentu. Někteří z nich měli v rukou vlajky se symboly nacistického Německa z let 1933 až 1945.

Incident odsoudil mimo jiné i ministr vnitra Horst Seehofer. „Budova Říšského sněmu je působištěm našeho parlamentu. Zneužití budovy pro takové účely považuji za nepřípustné,“ uvedl.

Na sobotním pochodu proti koronavirovým opatřením se sešlo zhruba 38 tisíc lidí. Asi 300 protestujících policie zadržela. V Německu se novým typem koronaviru nakazilo skoro 243 tisíc lidí. Podobně jako například Švédsko se Německo v začátcích pandemie uchýlilo k méně razantnějším opatřením než většina Evropy. K povinnému nošení roušek se vláda rozhodla až na konci dubna. Pro srovnání, v České republice k takovým vládním nařízením došlo již v polovině března.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama