Musí mě živit 90letí rodiče, říká Jitka. Na důchod čeká od prosince a řeší dluhy za pojištění

Měsíce čekají lidé na vyřízení svých důchodů a navíc je začaly trápit i dopisy od zdravotních pojišťoven, které je vyzývají k úhradě nedoplatku na pojištění. Bez pomoci nejbližších neví, jak by situaci zvládali. To je i případ paní Jitky, která na výměr penze čeká od loňského prosince. Bez pomoci svých rodičů by současnou situaci nezvládla.

Paní Jitka čeká na výměr důchodu a zároveň ji narůstá dluh na zdravotním pojištění. Na odchod do penze už má nárok, ale pojišťovna ji jako důchodkyni neeviduje. „Zažádala jsem si v polovině prosince roku 2022 a do dnešního dne nemám vůbec žádnou informaci o tom, kdy by mi mohl být vyměřen starobní důchod. Akorát jsem obdržela dopis, kde jsem byla upozorněna, že dlužím na zdravotním pojištění,“ popsala redakci CNN Prima NEWS.

Dluh u zdravotní pojišťovny by i zaplatila, ale nemá podle svých slov z čeho. „Jediný, kdo mi pomáhá, je moje rodina. A dokonce to jsou rodiče, oba dva ve věku 95 a 97 let. Ti mě drží nad vodou. Jinak bych v podstatě neměla z čeho zaplatit nájem a všechny ostatní výdaje. Jsem v úplně zoufalé situaci,“ pokračovala.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdo může za pozdně vyplacené důchody? Úřady si přehazují vinu mezi sebou, opozice má jasno

A stejný případ. Pan Josef nemá žádný výměr, žádné peníze. O důchod žádal už 30. listopadu 2022. „Volal jsem, urgoval jsem to na správě sociálního zabezpečení v Chebu. Bylo mi řečeno, že toho bylo na konci roku hodně, tím pádem to nestíhají,“ líčil pro CNN Prima NEWS. Pan Josef má rodinu, díky které svoji finanční situaci zvládá, ale nedoplatek na zdravotním pojištění, který mu přišel, platit nebude.

Stát dluh zaplatí

„Před pár dny mi přišlo upozornění z Plzně, dopis, kde bylo napsáno, kolik měsíčně dlužím a jaké k tomu naskočily penále. Teď to platit nebudu, ani nemůžu. Až se moje žádost o předčasný důchod vyřídí, tak to stát za mě zaplatí,“ sdělil.

Za problémy okolo důchodů viní opozice vládu. „Zodpovědnost za to, že se pozdě počítají starobní důchody, leží na bedrech ministerstva, respektive ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL),“ domnívá se poslanec Aleš Juchelka (ANO). „Ministr Jurečka to nedokázal zorganizovat tak, aby k průtahům nedocházelo,“ souhlasí s kritikou poslanec Jan Hrnčíř (SPD).

Sám ministr se však brání. „Když jsem to zjistil, vydal jsem pokyn, aby to vedení České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) řešilo se zdravotními pojišťovnami i s resortem zdravotnictví,“ sdělil. Podle vyjádření mluvčí ČSSZ Jitky Drmolové pro CNN Prima NEWS, byl „připraven dopis ministra na všechny ředitele zdravotních pojišťoven, kde se popsala aktuální situace“.

„Současně byly zdravotní pojišťovny vyzvány k jednání na pracovní úrovni s cílem nalézt konsenzus na řešení výměny informací,“ doplnila ve vyjádření. Česká správa sociálního zabezpečení předpokládá, že by se situace s důchody mohla zlepšit v červnu. Společné jednání ministerstva, České správy sociálního zabezpečení a zdravotních pojišťoven je naplánované na konec týdne.

Tagy: