Na farmě dřív pracovali Ukrajinci, kvůli koronaviru sklízí švestky čeští vězni

 ovocných sadech se pracuje za každého počasí.

Vězni pracují v sadech

Jsou ve vězení, přesto se den co den dostávají ven z areálu věznice a chodí do práce. Často přitom dělají činnost, kterou nikdo jiný vykonávat nechce. Aktuálně pomáhají na místech, kde kvůli koronavirové krizi zaměstnance hledají jen marně.

V ovocných sadech se pracuje za každého počasí, když je horko i když prší a nejspíš právě proto o tuto práci není velký zájem. Situaci zemědělcům navíc zkomplikoval i koronavirus, kvůli protipandemickým opatřením totiž nemohli najmout zahraniční pracovníky.

„Letos je to s pracovní sílou katastrofální. Jak je Ukrajina zavřená, pracovníků je nedostatek. Měli jsme tu pracovníky z jiných zemí jako z Bulharska a Rumunska, ale to byla katastrofa,“ vypráví vedoucí farmy Milan Macháček.

Pomoc s česáním švestek tak přišla z míst, odkud by to možná málokdo čekal. Na farmě ve Vítově mají s brigádníky z řad odsouzených dlouholeté zkušenosti. „O práci na těchto pracovištích je mezi odsouzenými zájem. Při zařazování na pracoviště procházejí odbornou komisí, podmínkou je bezproblémový průběh výkonu trestu,“ říká mluvčí věznice Ivan Suchý.

O to, aby mohl v sadu pracovat, stál i odsouzený Tomáš, který se podle svých slov dostal za mříže kvůli tomu, že jezdil bez řidičského oprávnění. „Oproti věznici je to tu skvělé. Jsme venku a na čerstvým vzduchu,“ tvrdí odsouzený. Silnou motivací jsou pro vězně i peníze. Z vydělané sumy jim přitom zůstává jen zlomek.

Část jde na úhradu nákladů výkonu trestu, část pak na placení dluhů, které mají vůči společnosti nebo jiným subjektům. Zbytek se jim pak ukládá jako kapesné. Odsouzení, kteří se osvědčí, mohou po ukončení výkonu trestu nastoupit na farmě do zaměstnání a mnozí z nich už tuto možnost i využili.

Tagy: