Brutální video ukazuje, jak Rusové řezají zajatci hlavu. Ukrajina slibuje krvavou odplatu

Na internetu se šíří mimořádně násilné video, na němž lidé v uniformách s bílými stužkami – které na Ukrajině používá ruská invazní armáda – uřízli hlavu živému člověku v uniformě s ukrajinskými znaky. Přišlo tak ani ne týden po záběrech ukazujících mrtvá těla ukrajinských vojáků se setnutými hlavami a pravděpodobně i bez rukou. Některá ukrajinská média píší, že ruští invazní vojáci takto zavraždili válečného zajatce. Ukrajinský ministr zahraničí přirovnal Rusko k takzvanému Islámskému státu. Podle Kremlu je video „strašné“ a je třeba zkontrolovat jeho pravost. Okolnosti záběrů nelze v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Hrůzné video se na veřejnost dostalo v úterý. Ukazuje muže v uniformě ruské armády nožem stínajícího hlavu ukrajinského obránce, který byl tou dobou stále naživu. „Do práce, bratři. Zlom mu vaz, k*rva, jsi nikdy neodřezával někomu hlavu?“ komentovali popravu vojáci ve stejnokroji, který používá ruská armáda, zatímco zajatec řval bolestí. Odřezanou hlavu ukázali na video s dodatkem, že by měla být poslána veliteli umučeného vojáka, napsal web Ukrajinska pravda.

ČTĚTE TAKÉ: ON-LINE: Ukrajinci odrazili desítky útoků a tvrdě udeřili. Rusko otestovalo hrozivou zbraň

Podle množství listí na zemi to vypadá, že video bylo natočeno v létě. Nezávislý server Meduza píše, že není známo, kdo jsou postavy na videu ani kdo jej natočil, obličeje mužů jsou zakryty maskami. Na svém Twitteru záběry zveřejnil i ukrajinský influencer Igor Lačenkov s komentářem, že takové věci by neměly patřit do 21. století.

„Tyto nelidi najdeme. Dostaneme je, ať už jsou kdekoli: z podzemí nebo jiného světa. Rozhodně budou potrestáni za to, co udělali,“ reagoval šéf Služby bezpečnosti Ukrajiny, která na svém Facebooku oznámila zahájení předběžného vyšetřování válečného zločinu.

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba ve středu přirovnal Rusko k takzvanému Islámskému státu (ISIS). „Je absurdní, že Rusko, které je horší než ISIS, předsedá RB OSN. Ruští teroristé musí být vyhnáni z Ukrajiny i z OSN a musí být pohnáni k odpovědnosti za své zločiny,“ napsal na twitteru s odkazem na teroristickou organizaci, jejíž ozbrojenci před lety zveřejňovali z Iráku a Sýrie videa s uřezáváním hlav zajatců.

Moskva se tento měsíc ujala rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov videozáběry označil za strašné a zároveň vyzval k jejich ověření. „Jistě, jsou to hrozné záběry,“ sdělil novinářům podle ruských tiskových agentur. „Žijeme ve světě podvrhů a je třeba prověřit pravost těchto záběrů,“ dodal.

Jde o druhé podobné video z poslední doby. Na tom dřívějším jsou slyšet záměrně zkreslené hlasy, tak aby se nedaly identifikovat. Zpoza obrněného vozidla se rusky ozývá „Byli rozm*dáni minou“ s odkazem na mrtvá těla ukrajinských vojáků, kterým chyběly hlavy i ruce. „Zabili je. Někdo k nim přišel a odřezal jim hlavy,“ je slyšet v ruštině. Podle ruských sociálních sítí byly záběry natočeny nedaleko Bachmutu na východě Ukrajiny, kde již po řadu měsíců probíhají ty nejzuřivější boje se zapojením vagnerovců. Nezávislé potvrzení lokality v tuto chvíli není možné, uvedl web CNN. Obrázky byly zveřejněny na twitterovém profilu běloruského média NEXTA.

„Za všechno se bude nést odpovědnost,“ uvedl v reakci na záběry zobrazující popravu stětím poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak. Sám Zelenskyj sdělil, že ve středu je svět musí vidět. „Toto je video Ruska takového, jaké je,“ řekl. „Je něco, co nikdo na světě nemůže ignorovat: jak snadno tato zvířata zabíjejí. Na nic nezapomeneme a vrahům neodpustíme. Právní odpovědnost bude za vše,“ dodal.

Kyjev dlouhodobě obviňuje Rusko z páchání válečných zločinů, což Moskva popírá. V březnu se na sociálních sítích rozšířilo video, které údajně zachycuje zavraždění válečného zajatce. Neozbrojený muž pronese slova „Sláva Ukrajině“, načež ho ruští vojáci s vulgárními výkřiky zastřelí. Záběry vyvolaly ve světě i na Ukrajině, která se už přes rok brání ruské agresi, značné pobouření. Ukrajinská tajná služba SBU později určila identitu zabitého – jednalo se podle ní o Oleksandra Macijevského, kterému prezident Volodymyr Zelenskyj posmrtně udělil vyznamenání Hrdina Ukrajiny.

Tagy:
uniforma Moskva Ukrajina Rusko Kyjev Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace Internet Bachmut