reklama

Na Klatovsku v září kvetou jabloně. Může za to teplé počasí i délka dnů

Většina lidí už pomalu uklízí zahrady a připravuje je na zimu. U malé obce na Klatovsku to ale vypadá jako na jaře, kvete tam totiž několik ovocných stromů. Šest jabloní se pyšní růžovými květy – přírodním zákonům navzdory.

reklama

Na silnici mezi Ostřeticemi a Předslaví je na první pohled obyčejná jabloňová alej. Jenže v korunách stromů uvidíte v těchto dnech květy. Ve stromořadí se nejprve počátkem září objevily pupeny, zhruba před týdnem pak stromy rozkvetly. Na jedné větvi tak můžete vedle sebe vidět květy i dozrávající jablka.

Podle odborníků jabloně ve stejnou dobu kvetou i nesou plody proto, že dny jsou momentálně stejně dlouhé jako na jaře. „Stromeček si řekl: ‚Je takhle dlouhý den, tak prostě budu kvést.‘ Pamatuji si, že se to někde objevilo, ale ne u jádrovin, spíše u peckovin,“ říká předseda Českého svazu zahrádkářů Josef Novotný.

Důležitou roli ale prý hrálo i teplé počasí minulého týdne. Oteplování čeká naše zahrady i v nejbližších dnech. Během soboty může ručička teploměru vyšplhat až ke čtyřiadvaceti stupňům.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama