Na Liberecku nevyjely některé autobusy. Kvůli covidu je nemá kdo řídit, říkají dopravci

Nedostatek řidičů

Stovky cestujících v pondělí marně čekaly na zastávce na svůj autobus. Dopravci totiž zrušili desítky spojů kvůli vysokému počtu řidičů, kteří jsou v izolaci nebo v karanténě kvůli onemocnění COVID-19. Autobusy nejezdily například v Libereckém nebo Pardubickém kraji.

Na některé soupravy čekali marně například cestující na Českolipsku. „Řidiči jsou nemocní, bohužel jsme o tom nevěděli,“ uvedla jedna z nich. „Když to takhle změnili na poslední chvíli, komplikuje to i další věci,“ přidal se další.

„Ještě v noci jsme informovali starosty dotčených obcí, ale bohužel jsme informace nemohli podat dříve, aby se na to cestující mohli připravit,“ vysvětloval náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort dopravy Jan Sviták (SLK). Řidiči chybí například firmě ČSAD Liberec. Ta je krajským dopravcem, který zajišťuje autobusové spojení na Liberecku a Českolipsku.

„Bohužel, a tím se omluvám našim cestujícím, jsme dnes nebyli schopni odjet deset spojů, na zítřek ty služby máme postavené ve sto procentech, ale v té situaci nevíte dne ani hodiny, kdy spadne někdo další do karantény nebo nedejbože neonemocní,“ zmínil předseda představenstva ČSAD Liberec Martin Bobek.

Ve zbylých okresech Libereckého kraje, tedy v Jablonci a Semilech, jezdí autobusy firmy BusLine, té se zatím daří dopravu zajistit. Podle dopravců se ale situace, která se v pondělí stala na Českolipsku, může opakovat kdekoliv a kdykoliv. Autobusů je sice dost, ale často je nemá kdo řídit.

Televize CNN Prima NEWS vás už minulý týden informovala o výpadcích v dopravě na Teplicku, v pondělí vedle Libereckého kraje nejely například ani čtyři desítky spojů na Pardubicku. „Každému dopravci se toto může stát. Je to třeba jen otázka času, těch řidičů je opravdu málo všude, je to systémová věc,“ uvedl mluvčí společnosti BusLine Radovan Vrátný.

Dopravci radí cestujícím, aby kvůli možným rušením spojů průběžně sledovali jejich internetové stránky nebo profily na sociálních sítích.

Tagy: