Na Slánsku zřejmě řádí travič psů. Jak postupovat, když máte podezření na otravu?

Na Slánsku je nejspíše travič psů. Podle místních lidí během poslední 14 dní pošli 4 psi. Reportér Vladimír Procházka se proto poradil s veterinářem o tom, jak dát psovi první pomoc, pokud máte u svého mazlíčka podezření na otravu.

Majitelé měli ani ne ročního Bakyho, německého ovčáka, velmi rádi. Byl to jejich kamarád. Postavili mu kotec, kde si měl s čím hrát, a na zahradě měl zateplenou boudu, do které se však už nevrátí. „Byl vlastně ještě štěně, hravý, pohodový, chodil s námi ven, do lesa. Určitě by se naučil ještě spoustu věcí, zatím byl mladý,“ podotkl zdrcený majitel Jan Blahout.

Bakyho majitelé našli odpoledne ležet za branou. Nejevil žádné známky života. „Moje paní přišla domů z práce a našla ho ležet za vraty bez známek života. Pracovali jsme nedaleko, takže když nám zavolala, přijeli jsme se s kamarádem na psa podívat,“ doplnil Blahout s tím, že veterinář jim nakonec potvrdil, že byl Baky otráven neznámým jedem.

Celý incident šli nahlásit na policii. Případ by měl být navíc závažnější, neboť se podle místních z Panenského Týnce na Slánsku nemělo jednat o jediného otráveného psa. Během posledních 14 dnů byli údajně otráveni další dva psi v areálu firmy, další přímo v domě v Panenském Týnci.

Připravne roztok kysličníku

Mnozí majitelé navíc netuší, jak by se v případě, kdy mají podezření na otravu, postupovat. Podle veterináře Jaroslava Fiedlera jako první pomoc postačí roztok kysličníku. „Ten se používá na rány. Musí se však naředit v poměru 1:2 a následně psovi podávat k pití, dokud nevyzvrátí obsah žaludku. Rozhodně pak neváhejte okamžitě navštívit veterinární pohotovost,“ sdělil.

Traviči jed nejčastěji dávají do návnad. „Jedná se o nejrůznější látky, například postřik na stromy a podobné. Následně je napichují do vajíček nebo jiných návnad, aby je pes sežral a chutnaly mu,“ dodal veterinář. Podle starosty Pánského Týnce Jiřího Čížka policie na incidenty reagovala. „Posílila hlídky, více podrobností však nebudu prozrazovat. Zatím probíhá vyšetřování, ale mám potvrzený jeden případ majitele psa z naší obce, dále víme o zhruba čtyřech případech z okolních obcí,“ uvedl.

O případech otrávených psů slyšeli i místní. „Slyšela jsem, že v okolních vesnicích byly hned dva případy, v další vesnici jsem slyšela o třech případech,“ podotkla oslovená žena. Někteří se domnívají, že se jedná o zloděje, kteří se tímto způsobem zbavují hrozby v podobě psa. „Snažili se psa otrávit, a ještě je pak vykradli. Něco hodí přes plot, nějakou návnadu, pejsek to sní a oni pak vykradou obydlí,“ dodala jiná žena. Všichni se ale shodují, že se jedná o ohavné zacházení.

Pokud i vy máte s podobným incidentem zkušenost nebo jste v okolí Panenského Týnce při podobné činnosti někoho zahlédli, napište na e-mail zpravy@iprima.cz nebo volejte na linku 158.

Tagy: