reklama

Plán vlády na očkování třetí dávkou: Začne se v půlce září, prozradil Vojtěch

Třetí dávkou se proti covidu začne očkovat v polovině září. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to řekl v Partii na CNN Prima NEWS. Na očkování budou podle něj moci ti, kterým od ukončené vakcinace uplynulo osm měsíců. Zatím půjde o rizikové skupiny lidí nad 65 let, zdravotníky, sociální pracovníky a chronické pacienty.

reklama

První pacienti už třetí dávku v tomto týdnu dostali. Vláda ale dosud žádný plán na přeočkování nezveřejnila. V pondělí se tématem bude zabývat Rada vlády pro zdravotní rizika a ministr na ní bude doporučovat očkování třetí dávkou pro tyto skupiny:

  • Seniory ve věku nad 65 let
  • Zdravotníky
  • Sociální pracovníky
  • Chronické pacienty

Podmínkou je také to, že od druhé nebo první dávky v případě jednorázové vakcíny uplynulo osm měsíců. „Bude se přeočkovávat vakcínami Pfizer nebo Moderna a systém bude stát na dvou pilířích, což jsou praktičtí lékaři a očkovací centra při nemocnicích,“ dodal Vojtěch s tím, že začít by se mělo v polovině září.

Očkování bude nadále hrazeno státem a lidem by měla podle ministra chodit SMS, která je bude informovat o tom, že se mohou k vakcinaci dostavit. Primárně by měli mít organizaci třetích dávek očkování na starosti praktičtí lékaři.

Proč neřešíme protilátky?

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimila Válka je problém v tom, že se dosud nevyjasnilo, jak je to s uznáváním protilátek. „Osm měsíců je to právě proto, že pak začínají klesat protilátky. Proč neřešíme a neuznáváme protilátky už dnes? Zjišťování protilátek je jednodušší než testování třeba ve firmách,“ reagoval Válek.

Podle Vojtěcha je uznávání protilátek spekulativní. „Nikdo mi za celou dobu neřekl, že pokud má člověk protilátky, nemůže se očkovat,“ doplnil ministr.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených
Očima reportéra

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Z karibské bouře Sam už je hurikán třetí kategorie. Očekává se, že ještě zesílí

Aktualizováno

Tropická bouře Sam na začátku víkendu postupně zesílila na hurikán třetí kategorie na pětistupňové škále. Ukazují to hlášení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC), které předpokládá, že živel ještě o něco zesílí. Zatím se však pohybuje daleko na otevřeném moři a nečeká se, že by v nejbližších dnech výrazněji zasáhl obydlené oblasti.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama