Tragédie u Kyjeva, havárii vrtulníku nepřežil ukrajinský ministr vnitra. Mezi oběťmi jsou i děti

Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského zahynulo při středeční havárii vrtulníku u Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Údaje o počtu obětí se liší. Státní služba pro mimořádné události uvedla, že při nehodě zemřelo 14 lidí včetně dítěte.

„Dnes (ve středu) ráno se v Brovarech zřítil vrtulník státní záchranné služby. V důsledku letecké katastrofy zahynulo vedení ministerstva vnitra: ministr (Denys Monastyrskyj), první náměstek ministra (Evhenij Jenin) a státní tajemník (Jurij Lubkovyč),“ oznámil Klymenko.

Vrtulník, na jehož palubě zahynulo všech devět lidí, spadl u mateřské školy. „V době tragédie byli ve školce děti i zaměstnanci,“ uvedl později gubernátor Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba.

Videa sdílená na sociálních sítích ukazují hořící budovu a slyšet je křik lidí.

Vedení ministerstva letělo na jedno z „horkých míst, kde se odehrávají boje“, řekl novinářům v Brovarech zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Podle listu Ukrajinska pravda slíbil podrobnosti později. Na palubě stroje byl Monastyrskyj a pět jeho spolupracovníků, spolu s nimi zahynuli také tři členové posádky, uvedla agentura Unian s odvoláním na záchranáře.

„Moji přátelé, státníci Denys Monastyrskyj, Evhenij Jenin, Jurij Lubkovyč, všichni, kdo byli na palubě toho vrtulníku, byli vlastenci, kteří pracovali na posílení Ukrajiny. Budeme na vás vždy vzpomínat. O vaše rodiny bude postaráno,“ napsal na Twitter poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

Příčina neštěstí není jasná

Zatím není jasné, co způsobilo pád vrtulníku. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se v inkriminované době nezmínili o žádném ruském útoku v oblasti, poznamenala agentura Reuters.

V Brovarech se zřítil vrtulník francouzské výroby Super Puma, který poskytli francouzští partneři, uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat citovaný webem RBK-Ukrajina.

Prokuratura svěřila vyšetřování příčin katastrofy ukrajinské tajné službě SBU, uvedla agentura Ukrinform s odvoláním na vyjádření generálního prokurátora Andrije Kostina. Podle něj pracují experti a vyšetřovatelé a prověřují všechny verze. Policie vyzvala svědky, aby se jí přihlásili. Mluvčí ukrajinské policie a ukrajinského letectva podle médií shodně uvedli, že je příliš brzy na stanovení příčin neštěstí, které se pokusí určit vyšetřovací komise. Ruská média spekulují, zda šlo o sabotáž, technickou závadu, chybu pilota či nešťastný zásah protivzdušné obrany.

„Na sociálních sítích kolují domněnky, že šlo o ruskou sabotáž. Podle posledních informací ale mělo jít o chybu pilota,“ sdělil spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just. „Kvůli mlze měl jeho stroj letět nízko. Jenže zavadil o střechu školky, na kterou měl vrtulník spadnout,“ popsal ruský zpravodaj průběh nehody.

V Brovarech, které jsou prakticky východním předměstím Kyjeva, žije asi 100 tisíc lidí. Státní záchranná služba spadá na Ukrajině pod ministerstvo vnitra. Vrtulník Eurocopter EC225 Super Puma je nyní označován jako Airbus Helicopters H225; kromě posádky může přepravovat až 24 cestujících.

Kdo byl ukrajinský ministr vnitra

Denys Monastyrskyj byl vystudovaný právník, ministrem vnitra se stal v červenci 2021. Do té doby byl od roku 2019 poslancem za stranu Sluha národa prezidenta Volodymyra Zelenského. V parlamentu byl předsedou výboru pro prosazování práva a byl i členem národní rady pro protikorupční politiku.

Během války na Ukrajině, kterou rozpoutalo Rusko 24. února invazí na Ukrajinu, například osobně vedl společně s náčelníkem zpravodajského ředitelství ministerstva obrany Kyrylem Budanovovem loňskou zářijovou výměnu zajatců, největší od začátku ruské invaze. Ukrajině se ze zajetí podařilo dostat 215 lidí, mezi nimiž byli někdejší obránci Mariupolu, včetně velitelů pluku Azov. Často navštěvoval zničená města a neváhal přitom vyjádřit své emoce nad tragédií války rozpoutané Ruskem.

Monastyrskyj, otec dvou malých dětí, se narodil 12. června 1980 v západoukrajinském městě Chmelnyckyj. Ve svém rodném městě vystudoval na univerzitě práva a management, absolvoval i Koreckého institut státu a práva Národní akademie věd Ukrajiny, kde získal doktorát. Po studiích se živil jako právník a vyučoval také na své alma mater.

Tagy: