reklama

Na Vysočině zadrželi další migranty. Vypadli z kamionu, mířili do Rakouska a Německa

Do Česka se snažili dostat dva migranti. Přijeli ukrytí v prostoru podvozku kamionu, jejich cesta však skončila ve středu 6. října v podvečer na odpočívadle na dálnici D1. Oba uvedli, že jejich cílovou zemí bylo Německo. Další dva cizince policisté objevili v sobotu na Pelhřimovsku.

reklama

„Krátce před 18. hodinou jsme přijali oznámení, že na odpočívce dálnice D1 na 137. kilometru ve směru na Prahu vylezli z nápravy nákladní soupravy dva muži a po silnici pokračovali pěšky. Policisté během krátké chvíle oba našli a dopravili je zpět na odpočívadlo, aby neohrožovali sami sebe i ostatní účastníky silničního provozu,“ popisuje mluvčí policistů z Vysočiny Dana Čírtková.

Od začátku bylo jasné, že jde o muže ze zahraničí, na místo proto byli přivolání zástupci z cizinecké policie. „Zjistili jsme, že muži jsou bratři syrské národnosti. Vypátrali jsme i tahač s tureckou poznávací značkou, ze kterého vystoupili,“ doplňuje Čírtková. Řidič cestoval od 30. září z Turecka přes Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Cílovou zemí bylo Německo.

Vzhledem k tomu, že muži nebyli na místě schopni prokázat svoji totožnost a oprávnění k pobytu, byli eskortováni na odbor cizinecké policie. „Po ověření totožnosti jsme jednomu z cizinců vydali rozhodnutí o povinnosti opustit území členských států Evropské unie,“ říká mluvčí.

Druhý cizinec je žadatelem o mezinárodní ochranu v Rumunsku, bude s ním zahájeno tzv. Dublinské řízení, v rámci kterého se může vrátit zpět do zmíněné země. „Do té doby bude umístěn v Zařízení pro zajištěné cizince Vyšní Lhoty,“ podotýká vedoucí odboru cizinecké policie na Vysočině Oldřich Chaloupka.

Migranti z Alžírska šli pěšky do Rakouska

Další dva migranty zadrželi policisté v sobotu 9. října dopoledne na Pelhřimovsku. Jednalo se o dva cizince neznámé totožnosti bez cestovních dokladů. Muži se pohybovali v příkopu u silnice ve Starém Pelhřimově.

Policisté následně zjistili, že cestovali z Alžírska a u Pelhřimova vypadli z úkrytu v podvozku kamionu. „Následně shodně uvedli, že se na naše území dostali z Maďarska a mířili do Rakouska. Když zjistili, že vstoupili do České republiky, vydali se pěšky směrem k našim jižním sousedům,“ dodává Čírtková. Oba muži rovněž skončili ve Vyšních Lhotách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Alžběta II. sepsula světové lídry kvůli klimatu. Dráždí mě, když jen mluví a nic nedělají

Velká Británie bude koncem října hostit klimatický summit OSN COP 26, kde světoví lídři každoročně hledají řešení, jak se vypořádat s globálním oteplováním. Jenže královna Alžběta II. se obává, že politici, jejichž země patří mezi největší znečišťovatele, na summit vůbec nepřijedou. Královna proto lídry sepsula při návštěvě parlamentu ve Walesu.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama