Nad Českem se v noci třpytila polární záře. Unikátní úkaz zachytil fotograf na Chrudimsku

V pondělí ráno asi třicet minut po půlnoci byla v České republice pozorovatelná polární záře. Snímky pocházejí z Ústupek u Sečské přehrady na Chrudimsku. Unikátní podívanou zachytil popularizátor astronomie a fotograf Petr Horálek.

„Jediným indikátorem, že k úkazu může v noci dojít, byly hodnoty na magnetometrech ze Švédské Kiruny a také družice ACE. Polární záře jsou v Česku vzácné, protože je k nim potřeba silná sluneční aktivita a vhodné pozorovací podmínky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Horálek.

V posledních dnech bylo navíc také v Česku dlouhodobě jasno, což v kombinaci s nedělní „geomagnetickou bouří“ přineslo právě vzácné podmínky viditelnosti polární záře i z Česka.

„Záře ale byla vidět jen asi 15 minut, a kdo nesledoval průběžně aktivitu na tzv. aurorálních monitorech, ani nemohl tušit, že k něčemu takovému dojde. Není ale vyloučeno, že se toho v následujících letech, ne-li ještě v tomto roce, dočkáme znovu,“ podotkl expert. Dodal také, že největší šance na polární záře jsou kolem rovnodennosti, která se nyní blíží.

Dnešní polární záře nad Sečí v časosběrném videjku

Posted by Petr Horálek on Monday, March 14, 2022

Tagy: