CNN Prima News Petr Horálek

Petr Horálek

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Horálek“

Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“

O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %

Aktualizováno

V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.

Nad Českem se zavlní polární záře. Kdy a jak ideálně pozorovat kouzelný úkaz?

Z území Česka a Slovenska možná lidé ze soboty na neděli spatří polární záře. Řekl to astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě s odkazem na informace amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Úkaz by se mohl objevit už po setmění, podmínky pro pozorování budou dobré. Záře jsou důsledkem interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.

Měsíc ukrojil kus Slunce a nastalo částečné zatmění

Blíží se největší červnová událost na obloze – částečné zatmění Slunce, které nastane 10. června. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území ČR a Slovenska, až do roku 2179. Již v těchto dnech můžeme rovněž vidět „noční svítící oblaka“, která se letos objevila nezvykle brzy, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.