CNN Prima News Petr Horálek

Petr Horálek

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Horálek“

OBRAZEM: Nebeské divadlo. Vlčí úplněk se potkal s Marsem a ohromil svět

Aktualizováno

První úplněk roku 2025, kterému se říká „vlčí měsíc“, nabídl krásné představení. Na obloze se totiž také potkal v konjunkci s planetou Mars. V Česku kazily pozorování mraky, v USA, kde proběhl dokonce zákryt „červené planety“ Měsícem, ulovili fotografové úžasné snímky. Podívejte se v galerii. V noci ze středy 15. na čtvrtek 16. ledna je pak Mars v opozici ke Slunci.

Polární záře by měla znovu rozjasnit oblohu. Odborník popsal, kdy a kde ji pozorovat

V nadcházejících dnech by v Česku opět mohla být vidět polární záře. Důvodem je série erupcí na Slunci, při kterých se uvolnila plazmatická oblaka a míří částečně k Zemi. Informoval o tom astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Vzácný přírodní úkaz bylo v Česku naposledy možné pozorovat letos v květnu, polární záře byla tehdy nejsilnější od roku 2003.

Noční obloha nabídne působivou podívanou. K vidění budou hned tři planety. Kdy a kde je hledat?

V úterý a ve středu nad ránem bude na obloze k vidění série nebeských uskupení tvořených trojicí planet Sluneční soustavy, Měsícem a hvězdokupami Plejády a Hyády. Působivá nebeská podívaná bude nejlépe viditelná krátce před rozbřeskem, ale nízko nad obzorem bude možné tato nebeská uskupení pozorovat už zhruba hodinu po půlnoci. Informoval o tom astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Unikátní nebeský úkaz v Česku: Obloze bude kralovat obrovský Měsíc, vytvoří optickou iluzi

Tuto noc z pátku na sobotu bude nejjižněji, tedy nejníže nad obzorem, položený úplněk v roce. Zároveň nastane 28 hodin po letním slunovratu, kdy se bude Měsíc nacházet na nejjižnějším bodu své dráhy. Podobný úkaz bude možné vidět také příští rok a následně až za dalších 18 let. Informoval o tom astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“

O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %

Aktualizováno

V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.