CNN Prima News Petr Horálek

Petr Horálek

Výpis příspěvků ke štítku „Petr Horálek“

V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %

25. října 2022 11:55
Aktualizováno

V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.

Nad Českem se zavlní polární záře. Kdy a jak ideálně pozorovat kouzelný úkaz?

29. října 2021 14:11

Z území Česka a Slovenska možná lidé ze soboty na neděli spatří polární záře. Řekl to astronom Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě s odkazem na informace amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. Úkaz by se mohl objevit už po setmění, podmínky pro pozorování budou dobré. Záře jsou důsledkem interakce hustého oblaku nabitých částic se zemskou atmosférou.

Měsíc ukrojil kus Slunce a nastalo částečné zatmění

9. června 2021 13:18

Blíží se největší červnová událost na obloze – částečné zatmění Slunce, které nastane 10. června. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území ČR a Slovenska, až do roku 2179. Již v těchto dnech můžeme rovněž vidět „noční svítící oblaka“, která se letos objevila nezvykle brzy, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.

Jupiter se na obloze přiblížil k Saturnu nejtěsněji za 400 let

21. prosince 2020 16:18

V pondělí odpoledne nastane konjunkce Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce znovu nastane až 15. března 2080. Sledovat tuto astronomickou podívanou můžete živě v úvodním videu článku.