Nad Chersonem zavlály modrožluté vlajky. Město je znovu naše, hlásí Ukrajinci

Ukrajinští vojáci dorazili do Chersonu. Ve městě už vlaje žlutomodrá vlajka. Ruská vojska dokončila stažení z pravého břehu řeky Dněpr, tedy i z Chersonu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Zároveň se objevily snímky dokazující, že Antonovský most přes Dněpr je zničený.

Ruská vojska završila v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny stažení z pravého, západního břehu Dněpru, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Ve stejný den pak do města vstoupili ukrajinští vojáci.

Na sociálních sítích se množí fotografie a videa, na nichž jsou vidět ukrajinské vlajky vlající nad Chersonem. Je však pravděpodobné, že se ve městě ještě nachází mnoho ruských vojáků.

Bitva o Cherson začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Teď by už brzy mělo znovu být pod plnou ukrajinskou kontrolou.

Antonovský most, který vede přes řeku Dněpr a spojuje ukrajinský Cherson s městy Olešky a Hola Prystaň, je zničený. Na sociálních sítích se objevuje mnoho fotek, na nichž je vidět, že několik metrů z více než kilometr dlouhého mostu zcela chybí.

Nejméně sedm lidí přišlo o život a několik dalších utrpělo zranění poté, co pětipodlažní obytný dům v ukrajinském Mykolajivu zasáhla v noci na pátek ruská raketa. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Přímo na místo dorazil také reportér CNN Prima NEWS Patrik Kaizr, který onu noc trávil právě v Mykolajivu.

Tagy:
Vladimir Putin Moskva Ukrajina on-line Rusko Kyjev Marija Vladimirovna Zacharovová Sergej Kužugetovič Šojgu Dněpr Chersonská oblast