Vědci z Rutgersovy univerzity v USA přišli s převratným objevem v léčbě rakoviny žaludku. K včasnému odhalení rakoviny žaludku by podle nich mohl stačit prostý výplach úst, popřípadě kloktání. V květnu se chystají předložit studii, která to dokazuje, uvedl New York Post.
Tým pod vedením vědkyně Shruthi Reddy Peratiové zpozoroval propojenost ústního a žaludečního mikrobiomu, tedy souboru všech mikroorganismů osidlujících určité prostředí. Povědomí o tom, jaké bakterie se v ústech nacházejí, může napovědět, v jakém stavu se nachází prostředí žaludku. Podle Peratiové to má obrovský význam, který by mohl vést k vývoji nových testů, napsal zpravodajský web New York Post.
ČTĚTE TAKÉ: Zdraví nebezpečná kosmetika v Česku. Na tyto výrobky pozor, varují hygienici
Problém rakoviny žaludku, který by mohl objev vyřešit, je fakt, že k odhalení onemocnění často dochází až v pozdním stádiu, což silně ztěžuje jakoukoliv léčbu.
Vědci si při testování všimli významných rozdílů mezi mikroby v ústní dutině zdravých jedinců, které se výrazně lišily od nabraného materiálu od pacientů, kteří byli rakovinou zasaženi, byť se jednalo o rané stádium. To naznačuje, že ke změnám mikrobiomu dochází i v ten moment, kdy se v prostředí žaludku teprve tvoří předpoklady pro vznik nemoci, informoval web Medical News Today.
Strašák jménem opičí neštovice. Stačí jeden případ a můžou se dostat i k nám, naznačil Prymula
Není vyloučeno, že se nové varianty opičích neštovic, které se šíří v Kongu, dostanou do Česka. I v roce 2022 totiž podle epidemiologa Romana Prymuly stačil jeden jediný případ a nemoc se rozšířila. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Onemocnění při současných možnostech může zůstat neodhalené po celé roky, dokud příznaky nejsou natolik závažné, že si vyžádají diagnostické vyšetření. Podle Moffittova onkologického centra za tím stojí nesprávně stanovená diagnóza a označené za běžné gastrointestinální problémy, které jsou spojeny s vyměšováním krve. Z toho důvodu je celosvětově čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí rakoviny.
Peratiová sdělila médiím, že ve Spojených státech nejsou k dispozici žádné formální pokyny pro screening rakoviny žaludku. Více než polovina pacientů s touto nemocí se tedy dozví diagnózu, až když je již v pokročilém stadiu.
I u žaludku, stejně jako u všech druhů rakoviny, je pro úspěšnou léčbu zásadní včasné odhalení. „Ve světě rakoviny platí, že pokud pacienty najdete až poté, co se u nich nemoc objeví, je už trochu pozdě,“ řekla. Testy, na které poukázala, dokázaly ale detekovat rakovinu ještě před jejím rozvinutím. „Jako screeningový a preventivní nástroj to má obrovský potenciál,“ dodala nadějně.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ester Ledecká prodělala černý kašel