reklama

Nájmy v Praze klesají. Za byt 2+kk zaplatíte zhruba o tisícovku méně než před rokem

Nájemní bydlení v Praze meziročně zlevnilo průměrně o 14 procent. Zdražují jen velké byty. (Ilustrační foto)
Zdroj: ČTK

Ačkoli ceny domů a bytů v Česku navzdory koronavirové krizi rostou, nájemní bydlení v Praze u většiny bytů zlevňuje. Meziročně se nájmy v metropoli snížily v průměru o 14 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů realitní společnosti RE/MAX. Developeři zároveň zvyšují počet bytů, které namísto prodeje nabízejí právě k pronájmu.

reklama

Rostoucí ceny domů a bytů nastolují na trhu s bydlením nový trend. A sice, že developeři ve stále větší míře počítají s tím, že nově postavené bytové jednotky budou nabízet spíše k pronájmu než k prodeji. Pro mnoho Čechů je to mnohem přijatelnější alternativa k vlastnickému bydlení. A podle odborníků má tento trend postupně sílit.

Výše nájemného se v Praze v posledních letech snižuje.
Výše nájemného se v Praze v posledních letech snižuje.
Zdroj: CNN Prima NEWS

„Pořád platí, že Češi raději byt vlastní. V tom máme rozdílnou povahu například oproti Němcům nebo dalším evropským státům, kde je pro ně pronájem běžnou záležitostí a žijí tak i celý život. I tak se ale u nás tento trend postupně mění, zejména u mladší generace, která se nehrne do hypoték na rozdíl od jejích rodičů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Wildt z investiční společnosti Vihorev Group.

Praha zlevnila o 14 procent

Zejména v Praze jsou byty pro mnoho lidí cenově zcela nedostupné. Pokud v metropoli pracují a nechtějí dojíždět z levnějších lokalit, volí právě pronájem. Díky koronavirové pandemii se v hlavním městě uvolnilo několik tisíc bytů, které dříve sloužily pro krátkodobý pronájem, například prostřednictvím platforem typu Airbnb.

Nájemní bydlení v regionech naopak mírně roste.
Nájemní bydlení v regionech naopak mírně roste.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Příliv nabídky bytů na trh způsobil pokles nájmů, které už v Praze více než rok zlevňují. A nejinak tomu bylo i v prvním letošním kvartále. Podle dat realitní společnosti RE/MAX jsou nyní průměrné nájmy v hlavním městě o 14 procent nižší než před rokem. Pronajmout si v Praze byt tak nyní vyjde zhruba na stejno jako v roce 2017. Za byt 1+kk zaplatíte v průměru asi 10 tisíc měsíčně, za 2+kk něco přes 13 a za 3+kk asi 17 tisíc korun. K růstu nájmů došlo jen u bytů se čtyřmi a více pokoji, a to asi o čtyři procenta.

Regiony mírně zdražují

„Situace přeje mladým nájemcům, kteří tak mohou bydlet i v místech, kam by se běžně nedostali. Bydlení pár metrů od Karlova mostu nebo na Starém městě je sen mnohých. Jakmile se ale situace uvolní a turistický ruch bude obnoven, majitelé těchto bytů je budou chtít využívat k původnímu účelu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Zachystal, jednatel realitní kanceláře RE/MAX.

Naopak v regionech mimo Prahu se nájemné u bytů stále zvyšuje. Nejvíce zdražily garsoniéry, a to bezmála o 14 procent. U bytů o dispozici 1+kk došlo k poklesu o pár desítek korun, u ostatních typů bydlení pak došlo ke zdražení nájemného jen nepatrně.

K tématu

Tagy: bydlení domy nájemné byty Praha regiony developeři
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Nemoci

Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ

Po chřipce se slehla zem. Laboratoře nezaznamenaly v letošní sezoně ani jeden případ

České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezoně ani jeden případ viru chřipky. Vyplývá to z hodnocení chřipkové sezony 2020 až 2021, kterou vypracoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Na snížení přenosu respiračních virů měly vliv především protiepidemická opatření přijatá kvůli pandemii COVID-19. V loňské sezoně odborníci zaznamenali asi 300 závažných případů chřipkové infekce, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z nich 58 infekci podlehlo.

Vyhoštění diplomaté z Ruska jsou v ČR. Možná oplatíme stejnou měrou, naznačil Hamáček
Sprostá vynášení utajovaných informací, kritizoval Ondráček schůzi bezpečnostního výboru
reklama
reklama
Mistrovský tah prince Charlese. Jediným gestem přinutil Williama a Harryho si promluvit

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Rusko k tendru o Dukovany nepřizveme, řekl Havlíček
Exploze neměla nastat v Česku. Zeman prozradil detaily o útoku ve Vrběticích
Další články
reklama
reklama