reklama

Nájmy v Praze klesají. Za byt 2+kk zaplatíte zhruba o tisícovku méně než před rokem

Ačkoli ceny domů a bytů v Česku navzdory koronavirové krizi rostou, nájemní bydlení v Praze u většiny bytů zlevňuje. Meziročně se nájmy v metropoli snížily v průměru o 14 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů realitní společnosti RE/MAX. Developeři zároveň zvyšují počet bytů, které namísto prodeje nabízejí právě k pronájmu.

reklama

Rostoucí ceny domů a bytů nastolují na trhu s bydlením nový trend. A sice, že developeři ve stále větší míře počítají s tím, že nově postavené bytové jednotky budou nabízet spíše k pronájmu než k prodeji. Pro mnoho Čechů je to mnohem přijatelnější alternativa k vlastnickému bydlení. A podle odborníků má tento trend postupně sílit.

„Pořád platí, že Češi raději byt vlastní. V tom máme rozdílnou povahu například oproti Němcům nebo dalším evropským státům, kde je pro ně pronájem běžnou záležitostí a žijí tak i celý život. I tak se ale u nás tento trend postupně mění, zejména u mladší generace, která se nehrne do hypoték na rozdíl od jejích rodičů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Wildt z investiční společnosti Vihorev Group.

Praha zlevnila o 14 procent

Zejména v Praze jsou byty pro mnoho lidí cenově zcela nedostupné. Pokud v metropoli pracují a nechtějí dojíždět z levnějších lokalit, volí právě pronájem. Díky koronavirové pandemii se v hlavním městě uvolnilo několik tisíc bytů, které dříve sloužily pro krátkodobý pronájem, například prostřednictvím platforem typu Airbnb.

Příliv nabídky bytů na trh způsobil pokles nájmů, které už v Praze více než rok zlevňují. A nejinak tomu bylo i v prvním letošním kvartále. Podle dat realitní společnosti RE/MAX jsou nyní průměrné nájmy v hlavním městě o 14 procent nižší než před rokem. Pronajmout si v Praze byt tak nyní vyjde zhruba na stejno jako v roce 2017. Za byt 1+kk zaplatíte v průměru asi 10 tisíc měsíčně, za 2+kk něco přes 13 a za 3+kk asi 17 tisíc korun. K růstu nájmů došlo jen u bytů se čtyřmi a více pokoji, a to asi o čtyři procenta.

Regiony mírně zdražují

„Situace přeje mladým nájemcům, kteří tak mohou bydlet i v místech, kam by se běžně nedostali. Bydlení pár metrů od Karlova mostu nebo na Starém městě je sen mnohých. Jakmile se ale situace uvolní a turistický ruch bude obnoven, majitelé těchto bytů je budou chtít využívat k původnímu účelu,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jan Zachystal, jednatel realitní kanceláře RE/MAX.

Naopak v regionech mimo Prahu se nájemné u bytů stále zvyšuje. Nejvíce zdražily garsoniéry, a to bezmála o 14 procent. U bytů o dispozici 1+kk došlo k poklesu o pár desítek korun, u ostatních typů bydlení pak došlo ke zdražení nájemného jen nepatrně.

Tagy:

Hlavní zprávy

Skandální věznice v USA: Pokus o útěk autobusem, divoké party a bití spoluvězňů

Newyorská věznice Rikers Island zažila ve čtvrtek scénu jako z amerického filmu. Jeden z trestanců využil nepozornosti strážců a pokusil se uprchnout vězeňským autobusem. Jízda devětadvacetiletého nešťastníka Abubakara Sanuwa ale netrvala dlouho. Sanuwo totiž vzápětí narazil do zdi věznice. Nejedná se přitom o ojedinělý incident. Věznicí Rikers Island hýbe v poslední době jeden skandál za druhým. Trestanci pořádají v celách divoké party, mlátí spoluvězně a videa z „akcí“ sdílejí na sociálních sítích.

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Cenám Emmy kralovala Koruna. Bodovaly také seriály Dámský gambit a Ted Lasso

Letošní slavnostní udílení amerických televizních cen Emmy ovládly produkce streamovacích služeb, které si poprvé odnesly ocenění ve všech třech hlavních kategoriích. V kategorii nejlepší drama si pro vítězství po třech neproměněných nominacích došel seriál společnosti Netflix – Koruna. Cenu za nejlepší minisérii si taktéž vysloužil netflixovský seriál Dámský gambit. Nejlepším komediálním seriálem se stal Ted Lasso z prostředí amerického fotbalu z platformy Apple TV+.

Cynismus a nenávist. Odcházející šéf činohry se pustil do vedení Národního divadla

„Za těch dvacet let v divadelním provozu jsem ztratil sám sebe. Teď se hledám,“ říká odcházející šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar (42). Za jeho rozhodnutím stojí vyostřené vztahy s ředitelem Zlaté kapličky Janem Burianem, který podle Špinara neúměrně kumuluje funkce, když zároveň roky vede katedru činohry na DAMU nebo řídí plzeňský Mezinárodní festival Divadlo. Špinar ve funkci dokončí ještě tuto divadelní sezonu.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama