reklama

Nákazu do řady školních tříd zanesl neočkovaný pedagog, říká Vojtěchova náměstkyně

Nákazu koronavirem do řady školních tříd zanesli neočkovaní učitelé či asistenti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) Martina Koziar Vašáková. Dodala, že resort doporučuje naočkovat všechny děti nad 12 let a neočkovaní pedagogové by měli nosit respirátory.

reklama

„Chceme zachovat školní výuku s tím, že doporučujeme naočkovat všechny děti nad 12 let a neočkovaným učitelům respirátory. Velice smutná zpráva je, že v řadě clusterů tím, kdo nakazil, byl učitel či asistent pedagoga,“ řekla ve vysílání CNN Prima NEWS Koziar Vašáková. Ta navíc dodává, že děti by respirátory měly nosit na chodbách.

S respirátory pro kantory však nesouhlasí nový předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Roušky či respirátory by žáci neměli nosit, a co se týče učitelů, buď u všech, nebo u nikoho. Nerozdělovat na očkované a neočkované. Řekněte mi jinou profesi, kde to tak funguje,“ reagoval na slova náměstkyně ministerstva zdravotnictví Výborný.

Ten navíc řekl, že není možné, aby se školy znovu zavíraly. „Musí být zachována prezenční výuka. Situace z loňska se nesmí a nebude opakovat,“ slíbil bývalý šéf lidovců.

Kromě toho zmínil, že podle něj by děti ve třídě, ve které se projeví nákaza koronavirem, nemusely nutně do karantény. Výborný má za to, že by je v takovém případě stačilo jen přetestovat.

Kovářová: Roste počet dětí, které potřebují psychologa

O nutnosti zachovat školy otevřené hovoří i poslankyně hnutí STAN a možná budoucí místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věra Kovářová. Poukazuje na to, že kvůli distanční výuce se rozdíly v úrovni vzdělávání mezi žáky z různých regionů čím dál více prohlubují.

Hovoří navíc ještě o jednom problému. „Obrací se na mě i celá řada školských psychologů a konstatují, a o tom se nemluví, že je obří nárůst dětí, které mají nějaké problémy, a je to pravděpodobně způsobeno tím, že byly dlouhou dobu doma,“ uvedla ve vysílání pořadu Partie Terezie Tománkové Kovářová.

Udržet školy otevřené chce i zdravotnický expert ČSSD Robin Šín. Podle něj bylo zavření škol v předešlé vlně pandemie koronaviru za zcela jiné situace. „Za sebe si myslím, že se bavíme o jiné situaci, kdy se školy zavíraly z jiných důvodů. S docházkou dětí do škol je šíleně velká mobilita,“ řekl Šín s tím, že kvůli svozu dětí z a do škol se tak shromažďovalo velké množství lidí.

Tagy:
očkování testování Adam Vojtěch školy STAN respirátory KDU-ČSL učitelé Věra Kovářová Ministerstvo zdravotnictví vláda koronavirus Marek Výborný Martina Koziar Vašáková Robin Šín

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama