Nákup nemovitostí neodkládejte. Pro prodej ideální čas teprve přijde, radí ekonom

Ceny nemovitostí stále rostou a podle odborníků porostou i nadále. Pokud kupujete nemovitost, musíte sáhnout už opravdu hluboko do kapsy a zadlužit se na celý život. Například v Brně se cena za metr čtvereční historicky poprvé vyšplhala nad sto tisíc korun.

Pan Kamil s koupí bytu několik let otálel – teď toho lituje. Lepší doba nepřišla, naopak ceny bytů pořád stoupaly. Letos už vlastní bydlení potřeboval. „Jednoznačně, kdybych kupoval před čtyřmi lety, kupoval bych minimálně za poloviční cenu. Ty ceny, jak jdou nahoru, to se ani nedá komentovat,“ povzdechl si čerstvý majitel bytu Kamil Tkadleček.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy se situace v budoucnu nezlepší. „Ceny dále porostou, ale trochu mírněji. Čekáním kupec nic nezíská, nemovitosti jsou dražší a dražší,“ podotkl pro CNN Prima NEWS. Pro prodej nemovitosti je naopak ideální doba, vyplatí se však ještě počkat. „Doba bude ještě lepší, ceny budou v dalším roce stoupat o 10 %, v Ostravě i o 20 %. Kdo nemusí prodávat teď, tak prodá ještě dráže,“ doplnil Kovanda. Jediné, co by podle něj mohlo zlevnit, jsou hypotéky, výhledově asi za dva roky.

Průměrná cena za metr čtvereční vzrostla za posledních 5 let například v Brně o bezmála sto procent. Přesto mají lidé o nové byty rekordní zájem. Nejčastěji se zajímají o dispozici 2+kk. „Například u jednoho z našich posledních projektů se během prvních pár hodin rezervovalo přes 50 bytů, což je vlastně pětina celého projektu,“ tvrdí realitní makléř Dominik Tyl.

Do měsíce bývají prodané i obrovské bytové projekty. Při pohledu na stránky realitek často šokují i ceny nebytových prostor. Například obyčejná garáž se někde prodává za těžko uvěřitelných 3,25 milionu korun. Garáž má sice výměru 43 metrů čtvrtečních a můžete ji využít i jako sklad, ještě před pěti lety byste ale za stejnou cenu koupili místo garáže třípokojový byt v pěkné lokalitě.

Podle ekonomů za to mohou i zdlouhavé byrokratické procesy. Specifikem českého trhu s nemovitostmi je to, že si ho oblíbili zahraniční investoři, což zvyšuje ceny nemovitostí. Jen v Brně tak lidé za nové byty loni utratili šest a půl miliardy korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.