Pokračování korupční kauzy: Náměstek primátora Liberce rezignoval na své funkce

Obviněný náměstek primátora Liberce za ODS Židek rezignoval na své funkce.

Petr Židek obviněný v korupční kauze dnes rezignoval na funkce náměstka primátora Liberce, radního města a předsedy dozorčí rady libereckého dopravního podniku. V prohlášení, které má ČTK k dispozici, to zdůvodnil tím, že nechce narušovat práci radniční koalice.

Do vedení pátého největšího města v zemi byl Židek zvolen za ODS, členství ve straně mu Výkonná rada ODS zrušila v pátek.

ČTĚTE TAKÉ: Naše zahraniční politika je primitivní, řekl Zeman. Prozradil, která strana mu nejvíc vadí

„Nadále ale zůstávám řadovým zastupitelem a jsem připraven stále podporovat současnou koalici a její programové prohlášení. Budu se hájit právní cestou a své jméno zcela očistím. I nadále platí, že jsem vázán mlčenlivostí, proto nebudu celou kauzu dále jakkoliv veřejně komentovat,“ uvedl Židek v pondělním prohlášení.

Židka policisté zadrželi minulý týden v úterý a obvinili ho z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu za to až 12 let vězení.

Podle zjištění některých médií, která se odkazují na neveřejný soudní příkaz k domovní prohlídce, ho uplácel předseda představenstva liberecké stavební, developerské a investiční společnosti SYNER Group a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko. Židek měl dlouhodobě hájit zájmy firmy při jejích developerských projektech a vynášet jí tajné informace, například o podmínkách soutěže na miliardovou opravu plaveckého bazénu. Seznam ZprávyiDNES.cz i Náš Liberec napsaly, že Židek je podezřelý z toho, že od Syneru získal 1,7 milionu korun a za výhodných podmínek také byt, který byl oficiálně napsaný na politikovu dceru. Syrovátko v prohlášení vinu odmítl s tím, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Také Syrovátka ODS ze svých řad vyloučila.

Pětapadesátiletý Židek čelil vyšetřování již před 15 lety, kdy byl vedoucím kanceláře projektů a evropských fondů na policejním prezidiu. Policejní inspekce ho prověřovala od září 2009 kvůli oznámení, že si řekl o dvoumilionový úplatek při výběrovém řízení na nákup mobilních soudních síní. V den zatčení dostal okamžitou výpověď z práce. O půl roku později policisté Židkův případ odložili s tím, že vyšetřování korupci neprokázalo.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zákulisí kampaně Spolu: Má tři hlavní cíle, mířit bude na Babiše i Nerudovou

Tagy: