ODS zrušila místní sdružení v Liberci kvůli korupci. Začínáme znovu, řekl šéf strany v kraji

Budova liberecké radnice a náměstí Dr. Edvarda Beneše

Výkonný výbor ODS zrušil místní sdružení občanských demokratů v Liberci. Spolu s ním ve straně skončili také náměstek libereckého primátora Petr Židek a šéf stavební firmy Syner Petr Syrovátko. Strana tak reagovala na korupční skandál, v němž oba dva bývalí vlivní členové místní buňky figurují. Policie je obvinila kvůli machinacím s veřejnými zakázkami a korupci.

S radikálním návrhem řešení přišel podle svých slov šéf krajského sdružení ODS a poslanec Petr Beitl. „Byl to jediný způsob, jak ještě zachránit, co se zachránit dá, a dát jasný signál, že něco skončilo a něco začíná,“ uvedl Beitl pro CNN Prima NEWS s tím, že médii propíraná kauza občanské demokraty silně poškozuje.

ČTĚTE TAKÉ: V korupční kauze liberecké radnice je obviněný i šéf hokejového klubu Bílí Tygři. Vinu odmítá

Mluvčí strany Jakub Skyva informoval, že výkonná rada ODS v návaznosti na závažné pochybnosti a podezření z korupčního jednání v Liberci rozhodla o ukončení členství oběma mužům. „Petr Židek byl vyzván, aby z věci vyvodil patřičné důsledky a rezignoval na své funkce, nicméně výzvu odmítl. Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzvy neakceptovali, proto výkonná rada využila těchto mimořádných nástrojů. Výkonná rada zároveň rozhodla o zrušení Místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku,“ uvedl Skyva.

Beitl doufá, že si Židek ještě svůj postoj rozmyslí a sám na svůj post v radě a zastupitelstvu města Liberce rezignuje. „Doufám, že si to ještě srovná v hlavě a uvědomí si, že nemá koho zastupovat,“ prohlásil šéf ODS v Libereckém kraji. „Bohužel do této chvíle z jeho strany nemáme reakci, jakou jsme si představovali,“ dodal.

V Liberci teď bude vznikat nové místní sdružení. „Začneme od nuly, budou osloveni všichni stávající členové a budeme se s nimi bavit o tom, jakou mají představu o dalším fungování strany,“ vysvětlil Beitl.

Podle informací CNN Prima NEWS policie sbírala při úterní razii v Liberci na magistrátu i v sídle firmy Syner důkazy o tom, že náměstek primátora Židek fungoval na radnici jako prodloužená ruka vlivného podnikatele Syrovátka. Oběma mužům teď hrozí v případě prokázání viny pět až dvanáct let vězení.

Židek odmítl odpovědět na otázky reportéra CNN Prima NEWS, Syrovátko v pátek vydal prohlášení, ve kterém svou vinu odmítl. „Jsem hluboce přesvědčen o tom, že jde o pouhé nedorozumění a že se vše co nejdříve vysvětlí. Z této situace jsem velmi smutný, a to zejména kvůli mým blízkým, ale také všem zaměstnancům skupiny SYNER Group, obchodním partnerům naší skupiny a přátelům, fanoušky Bílých Tygrů nevyjímaje. Samozřejmě budu usilovat o co nejrychlejší očištění svého jména,“ napsal Syrovátko, který je současně i prezidentem libereckého hokejového klubu Bílí Tygři.

Poslanec Beitl nechtěl komentovat informace, které z policejních spisů prosakují do médií. „V každém případě nás jako stranu celá ta věc velmi poškozuje, je to rána pod čáru ponoru. Musíme dát veřejnosti najevo, že víme, že se staly chyby a že jsme připraveni je napravovat,“ zdůraznil.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pokračování korupční kauzy v Liberci. Policie zřejmě byla doma u hejtmana Půty

Tagy:
policie ODS veřejné zakázky Liberecký kraj Liberec korupce výkonný výbor rada Petr Beitl Syner bílý tygr Petr Syrovátko Petr Židek