
Nové záběry odhalují tajemství slunečního větru
NASA zveřejnila unikátní snímky z posledního průletu sondy Parker Solar Probe, která se v prosinci přiblížila na pouhých 6,1 milionu kilometrů od povrchu Slunce – což je nejbližší přiblížení jakékoli sondy v historii.
Během této mise sonda poprvé pronikla do nejsvrchnější vrstvy sluneční atmosféry, zvané koróna, odkud proudí sluneční vítr.
ČTĚTE TAKÉ: Auto v Los Angeles najelo do davu lidí. Na místě jsou desítky zraněných, někteří bojují o život
Snímek pořízený přístrojem WISPR zachytil dosud nevídané detaily, včetně srážky tří mohutných výtrysků sluneční plazmy, tzv. CME (Coronal Mass Ejections). Tento jev – kdy se výtrysky sluneční hmoty srážejí – může zesílit účinky vesmírného počasí, když se dostanou k Zemi.
Podle NASA pomáhají tyto záběry pochopit, kde vznikají potenciálně nebezpečné „switchbacks“ – náhlé změny směru magnetických polí, jež mohou poškodit družice a elektrické sítě.
Když CME dorazí k Zemi, mohou způsobit polární záře, narušit satelitní komunikaci nebo destabilizovat elektrické rozvody. Právě proto je klíčové co nejpřesněji rozumět těmto jevům přímo u zdroje.
Průlet jako klíčový milník
NASA proto zdůrazňuje, že průlet sondy je klíčovým milníkem: nejenže měří rychlost, hustotu a strukturu slunečního větru těsně při jeho vzniku, ale především pomáhá vytvořit přesnější modely předpovědi vesmírného počasí.
Takové modely mohou významně zvýšit bezpečnost astronautů i technologií, které ve vesmíru a na Zemi silně závisí na stabilním slunečním prostředí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dovolená v Chorvatsku PŘEHLEDNĚ: Jak nejlépe dojet a na co si dát ve městech i u moře pozor?