reklama

Naše opatření jsou v pořádku, tvrdí poslanec ANO. K čemu chce přemluvit Fialovu vládu?

Opatření proti šíření koronaviru, která naše vláda přijala, jsou v pořádku, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS poslanec hnutí ANO a praktický lékař Jiří Mašek. Podotkl, že prioritou v dalším postupu při boji s pandemií musí být očkování posilující dávkou a povinná vakcinace u některých profesí.

reklama

Podle Maška bude v dalším boji s pandemií klíčové dohodnout se s nastupující vládou na další strategii a přesvědčit ji, že má smysl očkovat vybrané skupiny.

„Původně se k tomu pan Válek (kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09, pozn, red.) stavěl skepticky, ale podle posledních vyjádření o povinném očkování uvažuje, pokud o to budou mít zájem profesní skupiny. Vnímám posun názorů, že se začínají přibližovat vládním opatřením, která jsou na stole,“ řekl Mašek ve vysílání CNN Prima NEWS.

Stávají ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl vládě povinné očkování například u zdravotníků, pracovníků v sociálních službách nebo u hasičů a policistů, a to od března. Politici se ale dále snaží přesvědčit k vakcinaci všechny.

„Priorita je třetí dávka, ale musíme naočkovat i ty, kteří zatím nebyli, ale rozhodli se pro to,“ uvedl Mašek. Restrikce, které aktuálně v Česku platí, jsou podle něj správně nastavená. „Nic není černobílé. Opatření, která tato vláda přijala, jsou v pořádku. S tím, že se někteří lékaři vyjadřují třeba proti očkování dětí, s tím souhlasím. Teď se debata o povinném očkování týká dospělých, maximálně ohrožených dětí. Je ale možné čekat na jiný typ vakcíny a bude to vždy na rozhodnutí rodičů,“ ujistil.

Vysoký počet antivaxerů je české specifikum

V posledních dnech se vyrojily útoky na lékaře i politiky. Příkladem je vniknutí agresora s pistolí a nožem na Úřad vlády, muže s tyčí na ministerstvu zdravotnictví, vyhrožování dětem šéfa lidovců Mariana Jurečky nebo antivaxeři číhající s kamerami ne prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Mašek je prý zatím v klidu. „Žiji spokojeně a vykonávám praxi bez problémů. Snažím se vysvětlovat důležitost očkování, ale ve společnost jsou lidé rozděleni a někdo nenaslouchá ani logickým argumentům. Tito lidé jsou přesvědčeni a nechtějí ani diskutovat. Je to české specifikum, máme více antivaxerů než jinde,“ zhodnotil aktuální situaci.

„Nezbývá nám nic jiného než argumentace a vysvětlování. Pan Kubek je ve svých vyjádřeních tvrdý a chce opatření, možná proto se na něj antivaxeři zaměřili,“ odhadl poslanec.

Odborníci i politici vedou spor o možném zavření škol, byť by to bylo jen na dva týdny. I když se stávající ministr školství Robert Plaga (za ANO) a jeho nástupe Petr Gazdík (STAN) neshodli na prodloužení vánočních prázdnin, podle Maška je pohled na uzavření škol mezi oběma vládami jednotný.

Děti v karanténě by se neměly potkávat s prarodiči

Politici se prý budou snažit dělat vše, aby se školy nezavřely. „Děti se sice snadno nakazí, ale mají nulové klinické příznaky. Musíme zamezit kontaktům dětí v karanténě s prarodiči. Jsem přesvědčen, že se plošnému zavírání škol vyhneme,“ prohlásil.

Lokální opatření ale nevyloučil. Například restrikce podle okresů by prý byly ve hře, ale je to o zodpovědnosti krajských hygien, hejtmanů a ředitelů. Někteří hejtmani však podobné věci rozhodovat odmítají a chtějí situaci řešit plošně. Důvod je mimo jiné ekonomický, protože náklady a dopady opatření by šly primárně za příslušným krajem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama