reklama

Nebude tu už tolik zemřelých a těžkých zápalů plic, řekl Prymula o koronaviru

Hospitalizaci nyní vyžaduje výrazně méně případů onemocnění COVID-19. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum a někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

reklama

Aktivních případů je nyní v Česku 6 397, hospitalizováno je 153 lidí. „Z hlediska dodržování hygienických pravidel jsme se posunuli od země, která je dodržovala, na úroveň zemí, kde dodržována moc nejsou,“ řekl o nárůstu počtu nakažených Prymula.

K tématu

O druhé vlně koronaviru, která by mohla přijít na podzim, Prymula řekl, že už nebude tolik zemřelých a těžkých zápalů plic. „Výrazně méně případů vyžaduje hospitalizaci oproti první vlně,“ dodal. Tempo rozvolňování podle něj bylo velmi rychlé a Češi rezignovali na řadu preventivních opatření.

„Rozhodující je zdravý selský rozum. Měli bychom se všichni chovat zodpovědněji z hlediska kontaktů,“ řekl Prymula na CNN Prima NEWS. Obhajoval také povinné zakrytí nosu a úst v hromadné dopravě od 1. září, neboť doprava kvůli filtroventilaci zůstává riziková. Dodal, že bude prosazovat, aby se bary kvůli šíření koronaviru zavíraly už ve 23 hodin večer.

Od 1. září budou roušky povinné například v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě nebo na úřadech.

Kdy bude k dispozici vakcína?

Prymula v Interview hovořil také o tom, jak je na tom vývoj české vakcíny proti novému typu koronaviru, a odpovídal na dotaz, kdy budou mít vakcínu proti koronaviru Češi k dispozici.

„Nejdále je v tuto chvíli vakcína nabídnutá Evropské unii, která podepsala blokový kontrakt. Češi ji dostanou, bude to ale poměrové. Těch 300 milionů dávek pro Evropu nedostaneme rovnou. Nějaký kontingent dávek z EU dostaneme už před koncem roku. Ale kolik jich bude, to nebylo přesně sděleno,“ řekl Prymula. Do poloviny roku bychom tu měli mít většinu dávek, předpokládá vládní zmocněnec.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum také uvedl, že situace je v současné době pod kontrolou v celé republice až na Prahu, kde se hygienikům nedaří vytrasovat původce nákazy.

Interview Martiny Kuzdasové s Romanem Prymulou si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

K tématu

Další hlavní zprávy

K věci

Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická

Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická

Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný podle poslance hnutí ANO a přednosty Kliniky komplexní onkologické péče Rostislava Vyzuly naskočil do rozjetého vlaku, který se řítí šílenou rychlostí. Měl by zvýšit důvěryhodnost, uklidnit společnost a pomoct mu může také maximální transparentnost. Poslanec v pořadu K věci na CNN Prima NEWS také uznal, že vláda při epidemii usnula na vavřínech a situace v České republice je momentálně katastrofální.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
Chelsea poklekla, domácí podporu BLM odmítli. Hanba, šili do Krasnodaru fanoušci
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
ANKETA: Dodržují Češi zákaz nočního vycházení? Ptali jsme se lidí v centru Prahy
Další články
reklama
reklama