reklama

V Praze není situace pod kontrolou, uznal Prymula. Přijdou další omezení

Od 1. září budou roušky povinné například v zařízeních zdravotních a sociálních služeb, ve veřejné dopravě nebo na úřadech. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Nový den uvedl, že situace je v současné době pod kontrolou v celé republice až na Prahu, kde se hygienikům nedaří vytrasovat původce nákazy.

reklama

„Šíření koronavirové nákazy je ve většině regionů nepochybně pod kontrolou. V Praze je ale 30 procent přenosů komunitních, to už pod kontrolou není. Nedaří se vytrasovat původce, zdroj nákazy. Tito lidé se nakazili tak, že neví, s kým pozitivním přišli do styku,“ uvedl epidemiolog Roman Prymula.

K tématu

Posledních pět dní včetně soboty přineslo skoro dva tisíce nově nakažených a žádná striktní omezení se zatím nezavádějí, přestože v březnu se přistoupilo k „celostátní karanténě“ už při stovkách. Podle Prymuly by se opatření zatím neměla zpřísňovat. „Číslo je skutečně poměrně vysoké. Na druhou stranu už o viru něco víme, navíc je jeho klinická závažnost podstatně menší. Proto nás spíše než denní nárůsty musejí zajímat nárůsty počtu osob, které jsou hospitalizované,“ popsal Prymula s tím, že i v tomto případě došlo k nárůstu, ale ten není tak dramatický. „Zatím máme hospitalizováno 153 osob, což zatím není tak alarmující číslo,“ dodal.

Otevírací doba nočních klubů by se měla zkrátit

V seznamu míst, kde je nutné od září nosit roušky, nejsou zařazeny například obchody, nákupní centra nebo restaurace. Podle Prymuly je to tak v současné době v pořádku. „Když se podíváme na data i z České republiky, tak v obchodech není příliš mnoho zmapovaných přenosů. V podstatě v České republice máme jeden případ, který nebyl ani zcela prokázaný. Proto tam zatím obchody nejsou,“ vysvětlil vládní zmocněnec.

„Co se týká restaurací, má člověk roušku při vchodu, ale u stolu ji stejně neměl, protože konzumoval potraviny. To, co je mnohem horší a zaslouží poměrně rychlé řešení, je otázka nočních klubů, barů a podobných zařízení, kde k šíření dochází. Tady je limitace třeba na 23. hodinu zcela na místě,“ upozornil.

K tématu

Podle Prymuly opatření, která omezí provoz nočních klubů, přijde. „Je zdokumentovaná řada přenosů právě v nočních klubech. Tyto přenosy začínají dominovat. V ostatních případech jsou lidé schopní se kontrolovat. Nicméně je tady i řada přenosů na různých rodinných oslavách, svatbách a podobně. To je věc, která je svým způsobem podobná a v nočních klubech je riziko skutečně vysoké,“ zdůraznil.

Signálem, aby se něco změnilo, bude 500 hospitalizovaných

V České republice je podle epidemiologa kapacita zhruba pro dva tisíce hospitalizovaných. V první vlně, která vrcholila v dubnu, se číslo dostalo na hodnotu zhruba 450. „Byli jsme tedy zhruba na čtvrtině kapacity, takže jsme měli dostatečně vysokou rezervu. Pokud bychom se blížili k hodnotě 500 hospitalizovaných, tak je to signál, kdy bychom měli výrazně přitvrdit,“ uvedl Prymula. Kdyby pak číslo šplhalo k tisícovce, musel by se zdravotnický systém připravovat na to, aby nebyl přehlcen.

Ani v Praze, která je zařazena do druhého stupně rizika nákazy, žádná zpřísněná opatření zatím neplatí. „Praha se pohybuje mezi čtyřkou a pětkou, kde není povinné nošení roušek třeba ve školách. Pokud bychom se ale posunuli na šestku, nošení roušek ve vnitřních prostorech školy a v prostorech, kde dochází ke kontaktu s více žáky z více tříd, už povinné bude. To znamená, že se pohybujeme na hraně,“ popsal epidemiolog.

K tématu

Počty významně rostou v okrese Brno-město

Prymula doplnil, že uvnitř „oranžové“ na semaforu pro Česko jsou ještě další kategorie, označené čtyřkou až sedmičkou. „Když se podíváme na regiony, které jsou v tuto chvíli rizikovější než bílé, hovoříme o Kolíně, Příbrami a Brně-městu. Větší města jsou větším rizikem, to je obecně známý fakt. Máme tyto údaje i z ostatních zemí, takže pokud by bylo nějaké další město kandidátem, je to Brno, kde v části Brno-město dochází k poměrně významnému nárůstu,“ podotkl.

Do karantény musel i operní sbor Národního divadla, podle Prymuly to bylo nezbytné. „Virus se přenáší logicky nejen dýcháním a mluveným slovem, ale i při zpěvu a je popsána řada situací i z Česka, kdy došlo poměrně rychle k nákaze celého sboru. To znamená, že karanténa nezbytná je,“ okomentoval epidemiolog.

Povinné roušky od 1. září:

 • Zařízení zdravotních a sociálních služeb (nemocnice, ambulance, polikliniky, domovy pro seniory, stacionáře, lékárny a další zařízení)
 • Úřady (místnosti určené pro kontakt s veřejností v době, kdy slouží pro tento účel)
 • Veřejná doprava (MHD, meziměstská doprava, taxislužby a další)
 • Vnitřní hromadné akce nad 100 osob
 • Volební místnosti

Výjimky z povinnosti nosit roušky:

 • Děti do dvou let věku
 • Osoby s poruchou intelektu
 • Pacienti hospitalizovaní ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče
 • Řidiči veřejné dopravy
 • Uživatelé sociálních služeb v zařízeních sociálních služeb
 • Soudce a účastníci soudních řízení
 • Snoubenci v průběhu svatebního obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné
 • Pohyb a pobyt v prostorech lázeňských a léčebných bazénů

Další hlavní zprávy

Sport

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Fantastické Giro v podání Černého. Takto na Grand Tour „řádil“ naposledy Kreuziger

Nemluví se o něm tak často jako o jiných českých cyklistech – Zdeňku Štybarovi nebo Romanu Kreuzigerovi. Josef Černý ale svoji vlast na Giru d´Italia reprezentoval více než skvěle. Slavný „růžový“ závod zakončil šestým místem v časovce, tedy přesně tak, jak do něj vstoupil. Zatím nemá podepsanou smlouvu na další rok, ovšem po třech týdnech v Itálii, během kterých oslavil i vítězství, by brzy měl mít angažmá zajištěné.

reklama
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
ČEZ prodal domy v Hluboké nad Vltavou firmě na zpracování kovů. Ta na nich trží dvakrát víc
reklama
reklama
Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

MMR má v účetnictví chyby za pět miliard. Není to tak zásadní, konstatoval NKÚ
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
Další články
reklama
reklama