reklama

Nedostatek pracovní síly? Třeba nás to donutí otevřít se více imigraci, míní analytik

Nedostatek pracovní síly v současnosti představuje velký problém na pracovním trhu České republiky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli viceprezident svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar a analytik Tomáš Ervín Dombrovský.

reklama

Česko podobně jako další evropské státy čelí ekonomické krizi, která je způsobena hned několika faktory. „Největší problém je právě ten, že problémů je moc. Kdyby jen chyběly díly v automobilovém průmyslu, jen lidi, nebo byl jen problém s inflací, covidem či energiemi, ale náš průmysl těch ran schytal moc,“ zmínil Radek Špicar.

Vypadá to, že alespoň ohledně problémů s covidem, inflací nebo s nedostatkem některých komodit v automobilovém průmyslu se Česká republika už dostala z toho nejhoršího. To ale podle Špicara ani Dombrovského ještě neznamená, že českou ekonomiku v budoucnu nebudou čekat další komplikace. Tu největší prý způsobí demografický vývoj.

„Sice se vracíme na předcovidová čísla zaměstnanosti, had po lidech z pohledu zaměstnavatelů je ale výrazně větší, než byl v letech 2018 a 2019, to byl vrchol konjuktury,“ řekl během vysílání Dombrovský.

Podle obou expertů by se onen „hlad“ po pracovní síle mohl v budoucnu ještě zhoršovat. „U některých pozic nemají zaměstnavatelé kde brát. Stárneme, mnohem více lidí jde do důchodu než na pracovní trh. Firmy sází na mladé. Je tu velký nepoměr, na pracovním trhu bude v budoucnu více starších lidí,“ předpověděl Dombrovský.

Upozornil také, že v poslední době za prací do zahraničí odchází více Čechů než přichází cizinců za prací do Česka. „Z nouze ctnost, tato situace nás třeba donutí otevřít se více imigraci,“ dodal.

Poptávka po zaměstnancích přitom zdaleka není jen u pozic v oblasti IT či digitální sféry. Pracovní trh podle Úřadu práce ČR nadále ovlivňuje poptávka zaměstnavatelů po dělnických a technických profesích. Dlouhodobý zájem je i o kvalifikované řemeslníky.

Podle Špicara bude potřeba některé z manuálních prací zrušit a nahradit automatizací. „Je to velká výzva pro českou ekonomiku nahradit chybějící pracovní sílu automatizací a digitalizací. Některá ta místa musíme zrušit. Je to často těžká a špatně placená práce,“ řekl Špicar s tím, že lidi, kteří tak o práci přijdou, bude třeba rekvalifikovat.

Tagy:
migrace práce trh ekonomika migranti Radek Špicar pracovní trh pracovní síla zaměstnavatelé 360° Tomáš Ervín Dombrovský

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama