reklama

Automobilky varují: Nová auta budou brzy o polovinu dražší. Zaplatíme to všichni

Následky koronakrize a s ní související nedostatek nezbytných komponentů zásadním způsobem brzdí automobilovou výrobu, která nadto rovněž velmi nákladně přechází na elektrifikované pohony. Je nasnadě, že než se elektromobily a jiná alternativně poháněná vozidla etablují ve výrobě i na trhu, ceny aut dále porostou.

reklama

Generální ředitel automobilového koncernu Stellantis Carlos Tavares nedávno řekl, že vnější tlak na výrobce automobilů s cílem urychlit přechod na elektrická vozidla vážným způsobem ohrožuje pracovní místa a kvalitu vozidel, jelikož výrobci se snaží zvládnout vyšší náklady na výrobu elektrických vozidel. Vlády a investoři chtějí, aby výrobci automobilů urychlili přechod na elektrická vozidla, ale náklady na tento přerod jsou podle Tavarese za hranicemi toho, co může automobilový průmysl unést. Šéf koncernu Stellantis to řekl v rozhovoru na konferenci Reuters Next.

Těžké břemeno elektrifikace

„Došlo k rozhodnutí zatížit automobilový průmysl elektrifikací, která však přináší 50 procent dodatečných nákladů ve srovnání s konvenčním vozidlem. Neexistuje způsob, jak nepřenést těchto
50 procent dodatečných nákladů na konečného spotřebitele, většina střední vrstvy však nebude schopna tyto náklady zaplatit. Výrobci automobilů by mohli účtovat vyšší ceny a prodávat méně aut nebo akceptovat nižší ziskové marže,“ řekl pro agenturu Reuters Tavares.

Obě tyto cesty však vedou ke škrtům. Lídři odborů v Evropě a Severní Americe pravidelně varují, že tento tlak může průmysl stát desetitisíce pracovních míst. „Nemluvě o tom, že výrobci automobilů potřebují čas na testování a zajištění toho, aby nová technologie fungovala,“ řekl Tavares. „Tlak na zrychlení tohoto procesu bude působit jen kontraproduktivně. Povede to k problémům s kvalitou a dalším jiným nejrůznějším problémům,“ uvedl.

„Vlády by měly přesunout zaměření klimatické politiky na vyčištění energetického sektoru a rozvoj infrastruktury nabíjení elektrických vozidel,“ dodal Šéf koncernu Stellantis.

Výrobci elektromobilů tlačí na spalovače

Tavares dodal, že Stellantis se snaží vyhnout škrtům zvyšováním produktivity mnohem rychlejším tempem, než je v tomto odvětví běžné. „Během následujících pěti let musíme strávit 10 procent produktivity ročně... v průmyslu, který je zvyklý na 2–3 % zvyšování produktivity ročně. Budoucnost nám ukáže, kdo to dokáže strávit a kdo selže. Jsme nuceni tlačit na limity,“ poznamenal Tavares.

Stejně jako ostatní automobilky, které vydělávají na spalovacích vozidlech, je i Stellantis pod tlakem výrobců jako Tesla či Rivian. Jedná se však o společnosti, které jsou mnohem menší s ohledem na prodej vozidel a zaměstnanost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Šinkora: Komu je blbě, ať zůstane doma. Omikron napadne všechny, testování bych zrušil

V pondělí začala platit nová protiepidemická opatření, kterými chce vláda premiéra Petra Fialy (ODS) čelit přítomnosti covidové varianty omikron. Mimo jiné se vrací povinné plošné testování v zaměstnáních. To kritizují někteří odborníci včetně biochemika Zdeňka Hostomského či imunologa Jiřího Šinkory. Podle něj testování nemá smysl, protože omikron infikuje celou populaci tak jako tak.

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama