Nejdražší a nejchudší silvestr za deset let. Češi ale na oslavách šetřit nehodlají

Chystáte se užít si silvestr v plné parádě stejně jako v minulých letech? Pak byste na to měli připravit také své peněženky. Letos totiž zažijeme nejdražší a podle ekonomů také nejchudší silvestr za posledních deset let.

Alkohol, chlebíčky, pomazánky nebo ohňostroj – za to všechno si při nákupu na silvestrovské veselí letos připlatíme. Češi v tomto roce utratí v průměru 2 500 korun. Za tuto cenu si ale na konci roku 2022 kvůli vysoké inflaci koupí podstatně méně věcí než v minulých letech.

„Výdaje jsou rozprostřeny v průměru tak, že Češi utratí 1 000 až 1 300 korun za potraviny, následuje alkohol, který je vyjde zhruba na 800 korun a zbytek, kdy několik stovek dávají za pyrotechniku,“ přiblížil ekonom Lukáš Kovanda. Srovnatelné prodeje jako v předchozím roce však obchodníci čekají i letos. „Mezi svátky se jedná v maloobchodě o tradičně velmi silný týden,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco Michal Kuzmiak.

Na jídle ale lidé přes svátky tradičně nešetří. „Zákazníci si rádi Vánoce užívají, takže nakupují a rádi si dopřávají lepší potraviny. Ať už se jedná o prémiový alkohol, lepší vína, nakupují také hodně ryby a hodně si dopřávají i exotické ovoce,“ přiblížil mluvčí společnosti Penny Market Tomáš Kubík.

Češi utratí i pět tisíc

Sumy, které lidé za silvestrovské veselí utratí, se dle ankety CNN Prima NEWS různí. „Asi tisícovku, protože ho slavíme doma,“ uvedla oslovená žena. Stejnou částku uvedla i další oslovená zákaznice. „Asi tři tisíce. Bez alkoholu a chlebíčků to nejde,“ svěřil se manželský pár. Někteří však neváhají z peněženek vytáhnout až pět tisíc. Všichni oslovení se shodli, že bez alkoholových přípitků a chlebíčků si oslavu nového roku neumí představit.

Rozhodně se ale lidé nemají v plánu ani letos nijak omezovat. „Proč bych se měl omezovat? Za chvilku natáhnu brka, peníze mám, tak co s nimi,“ reagoval například starší muž na dotaz, zda se letos hodlá uskromnit.

A kolik si letos připlatíme za oblíbené chlebíčky? „Chlebíčky máme okolo 28 až 30 korun, letos jsme museli upravit cenu směrem nahoru. Oproti loňskému roku, kdy stály 23 až 24 korun, je to navýšení o 25 a více procent. Prodej nám ale neklesl. Řádově jsou to tisíce. Na Silvestra je to extrémní množství,“ přiznal spolumajitel lahůdek Jiří Fiala.

Jak doplnila manažerka společnosti Libeřské lahůdky Martina Bauerová, vždy záleží, o jaký druh chlebíčků se jedná. „Všeobecně jsme zdražovali zhruba o 10 procent oproti minulému roku. Najdete zde zdravé chlebíčky i poctivou českou klasiku. Rámcově stojí od 32 do 39 korun,“ uvedla. Souhlasí s tím, že zájem je s koncem roku tradičně enormní. „V rámci celého prosince už cítíme větší zájem na prodejnách a silvestr je pro nás vrcholem sezóny,“ dodala.

Ekonomové ale upozorňují na to, že by se lidé měli na svátky a silvestr vyvarovat půjček.

Tagy: