Hejtman o koronaviru na Karvinsku: Nejdřív řešme problém, pak hledejme viníka

„Údaje ukazují, že dochází k pomalému poklesu nakažených,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák ke koronavirové situaci na Karvinsku. Podle něj bychom měli nejprve řešit problém a pak teprve hledat viníky. Jaká situace v kritické oblasti nyní panuje a hrozí karanténa některé z tamních oblastí? Ivo Vondrák odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

„Epidemiologická situace v ČR je plošně velmi dobrá a plošně v české populaci nedochází k žádnému nekontrolovanému šíření, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou nám počty hospitalizací,“ uvedl zdravotnický statistik Ladislav Dušek. I podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je situace na Karvinsku, kde je v současné době lokální ohnisko koronaviru, pod kontrolou a není důvod k panice.

Jaká je na Karvinsku situace podle tamního hejtmana Vondráka? „Údaje ze včerejška ukázaly, že skutečně dochází k pomalému poklesu nakažených,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Ačkoliv na základě získaných zkušeností nechce tvrdit, že je všechno pod kontrolou, pravdou podle něj je, že se „nákaza zatím drží v komunitě horníků a jejich rodin, byť se samozřejmě objevuje i jinde“.

„Je to vícefaktorový problém,“ uvedl k současnému stavu v části Moravskoslezského kraje. „Ta pandemie souvisí s tím, že musíte dodržovat hygienická opatření ze strany zaměstnavatele, musíte dodržovat hygienická opatření zaměstnanců, musíte testovat, musíte predikovat a tak dále,“ pokračoval. Podle něj je důležité dodržovat hygienická opatření, která byla znovu nařízena, a v rámci prevence doporučuje nosit roušku nejen ve vnitřních prostorách, ale i venku.

V opatřeních by přitvrdil

A jaký je jeho názor na aktivní hledání viníků tohoto stavu? „Já si myslím, že především bychom měli ten problém vyřešit, a pak bychom měli hledat, kdo je teda viníkem. Já mám ten pocit, že tady v ČR se především hledá viník a neřeší se problém,“ řekl.

„Myslím si, že plošná karanténa by nebyla nutná, ale co si myslím, že bych skutečně navrhoval, je přitvrdit v těch opatřeních. Myslím si, že organizace akcí nad sto lidí je pořád ještě velmi rizikovým faktorem,“ dodal Vondrák s tím, že si je vědom toho, že je horko, ale v takovémto ohnisku a případě by byl v uvolňování restrikcí opatrnější.

Co říká na funkčnost chytré karantény a kde v tomto systému vidí problém? Vznikne nějaký manuál nebo striktní nařízení pro lidi na Karvinsku? Odpovědi Iva Vondráka nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu.

Tagy: