Nejpostiženějším regionem z hlediska šíření koronaviru je okres Karviná, kde společně se sousedním Frýdecko-Místeckem platí přísnější hygienická opatření než ve zbytku Česka. Tamní situace vede i k mimořádnému jednání v Poslanecké sněmovně, iniciovali ji opoziční lidovci.
Schůzi k situaci na Karvinsku už svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Místopředseda a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek v úterý řekl, že všechny sněmovní kluby garantovaly podporu svolání schůze. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa návrh podpořilo 40 poslanců z různých klubů.
Česko bude znovu diskutovat o eutanazii, poslanci předložili návrh zákona
Zavedení možnosti asistované smrti v Česku je opět ve hře. Poslanecký návrh zákona o eutanazii podali autoři v čele s Věrou Adámkovou (ANO) a Lukášem Bartoněm (Piráti) do Sněmovny. Předloha by také měla přispět k rozvoji paliativní péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím.
Vláda by měla podle Bartoška vyhodnotit první vlnu epidemie koronaviru a informovat poslance o tom, jak je připravena na případnou druhou vlnu, jak je ochrannými pomůckami vybavena Správa státních hmotných rezerv, a také informovat o situaci na Karvinsku. „Zajímá nás, jakým způsobem fungovalo ministerstvo zdravotnictví a jak postupovala krajská hygiena,“ řekl Bartošek.
Opozice nešetří kritikou
Vládu kvůli šíření nákazy v severomoravském okrese během úterka kritizovala opozice. „Nebyla otestována ani polovina zaměstnanců OKD testy PCR. Budeme požadovat, aby proběhlo testování pomocí PCR testů u všech zaměstnanců i členů domácnosti a posílení mobilních odběrových míst, vedle toho je nutné vyřešit pracovněprávní situaci horníků, respektive jejich finanční kompenzaci,“ uvedla v úterý poslankyně a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Kritická byla i TOP 09. „1000 nakažených v celé republice vedlo k vyhlášení nouzového stavu a výslednému schodku rozpočtu ve výši 500 miliard. 1566 nakažených v Karviné dlouho nevedlo ani k tomu, aby se omezilo fárání. To mně fakt hlava nebere,“ řekl poslanec TOP 09 a profesí lékař Vlastimil Válek.
Kvůli šíření COVID-19 v Dole Darkov společnosti OKD zůstala na konci května na Karvinsku v platnosti mimořádná opatření, krajští hygienici je 12. června zrušili. Na konci června se ale začal počet případů nemoci v okrese prudce zvyšovat a testování ukázalo, že v dolech ČSM podíl nakažených pracovníků přesahuje 20 procent. OKD proto počátkem července přerušilo těžbu ve všech dolech. Na Karvinsko a sousední Frýdecko-Místecko se také vrátila některá mimořádná opatření.
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se koronavirus na Karvinsku masivně v komunitě nešíří.