Situace v Církvici i na Karvinsku je pod kontrolou, říká hlavní hygienička ČR

V Církvici na Kutnohorsku se objevilo další ohnisko koronaviru. Informovali o tom hygienici. Třináct nakažených pochází z pobočky firmy HR Partner CZE, která je v tuto chvíli uzavřená. U přibližně stovky lidí se provádějí testy. Zatím nejsou informace o tom, že by se nákaza rozšířila mimo firmu. Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová říká, že situace v Církvici i na Karvinsku je pod kontrolou.

Firma HR Partner CZE, ve které pracuje třicet zaměstnanců, se po Dolu Darkov stala dalším ohniskem koronaviru. „Je to vždycky velmi těžké odhadnout, kde se ten člověk nakazil. Začalo to jedním případem a poté byly otestovány další kontakty, které byly pozitivní,“ říká mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová.

Hygienici testují zhruba sto lidí, kteří se s nakaženými setkali. Všechny odběry by měly být postupně hotové do středy. Provoz firmy je v tuto chvíli uzavřen a vnitřní prostory se podle starosty dezinfikují. Objekt zůstane prázdný minimálně čtrnáct dní.

„Ihned od okamžiku, kdy se vedení společnosti dozvědělo o prvním případu, informovalo o něm Krajskou hygienickou stanici Středočeského kraje a příslušné lékaře. Další postup, včetně obnovení provozu, bude společnost konzultovat s kompetentními institucemi, zejména krajskou hygienou, se kterou je v nepřetržitém dvacetičtyřhodinovém kontaktu,“ řekl pro ČTK jednatel firmy HR Partner CZE Milan Dolejší.

Není důvod zavírat Karvinsko

„Jedná se o místního podnikatele, který tady má postavenou halu. Hovořil jsem s ním a ujistil mě, že nikdo z občanů obce tam do styku nepřišel,“ říká starosta Církvice Jiří Volenec (ČSSD). Mluvčí hygieny tvrdí, že ohnisko mají hygienici pod kontrolou, a proto o dalších protiepidemických opatřeních neuvažují.

To potvrzuje i hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová: „Probíhají epidemiologická šetření. Majitel firmy dobře spolupracuje. Proběhla ohnisková dezinfekce v závodě a postupně jsou došetřovány všechny kontakty,“ řekla Rážová pro CNN Prima NEWS. Podle ní je pod kontrolou rovněž situace v Karviné.

„Hygienici vyhledávají kontakty pozitivně testovaných. Každý den pracuje minimálně 40 zaměstnanců stanice. Karanténa na Karvinsku vyhlášena nebude. Naprostá většina případů jsou lehké průběhy. Nedochází k dalšímu šíření do dalších okresů. Takže není důvod zavírat Karvinsko,“ myslí si Rážová.

Tagy: