reklama

Nejen energie, od nového roku výrazně zdraží i maso a uzeniny. Co je na vině?

Od nového roku nás kromě zdražování energií čeká i další zvyšování cen. Podraží také maso a masné výrobky. A to v průměru o 10 procent. Řezníkům se totiž zvýšily náklady třeba na obaly nebo na koření. Producenti už proto obchodním řetězcům poslali informaci o zvýšení cen.

reklama

Čestmír Motejzík provozuje na 30 řeznictví. Do všech prodejen dodává produkty, které vyrobí jeho masokombináty. I on bude zdražovat. Důvodem jsou rostoucí náklady. „Po novém roce čekáme další nárůst, takže to už nejsme schopni absorbovat, a tak zdražíme zhruba o deset procent k prvnímu lednu,“ upozorňuje.

Jedno kilo hovězího zadního bez kosti stojí nyní 259 korun. Od nového roku bude o 30 korun dražší. Hlavním důvodem je, že zdražuje vše, co je potřeba na výrobu. „Koření o 20 procent, fólie, do kterých balíme výrobky, o 25 procent, etikety na výrobky o 50 procent,“ vyjmenovává předseda Českého svazu zpracovatelů masa Karel Pilčík.

Producenti se proto chystají rozesílat velkým řetězcům nové ceníky. „O cenách ještě jednáme, ale avízo o zdražování jsme už udělali, jak u každého řetězce bylo potřebné,“ říká Motejzík. Češi si tak za maso připlatí – a že ho nespotřebují zrovna málo. Jeden člověk sní v průměru za rok 43 kilogramů vepřového, 30 kg kuřecího a 10 kg hovězího. Zdražování se pak bude týkat také uzenin.

Jestli lidé kvůli vyšším cenám omezí nákup masa a uzenin, ukáže až čas. Z miniankety provedené štábem CNN Prima NEWS to vychází zhruba 50 na 50.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama