reklama

Ekonom: Příčina zdražování? Eurohujerství a fantasmagorické plány jako za Lenina

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka je při zdražování základem hledat jeho příčinu. „Tou je naprosto nezodpovědná politika Evropské unie – eurohujerství v podobě Green Dealu a fantasmagorické plány, které by se daly přirovnat k nové ekonomické politice Vladimira I. Lenina,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama

Podle odborníků každá desátá domácnost v Česku vydá zhruba 45 procent svých příjmů na bydlení a energie. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že zdražování energií je teprve na začátku.

„Řada velkých dodavatelů až nyní oznamovala nové ceníky, které budou platit od ledna. Jsou tam skoky o 20 až 25 procent, minimálně. U plynu růst ještě není u konce. Energie byly dlouho levné, lidi se proto nenutili k tomu, aby si zateplili domy nebo vybírali levnější varianty vytápění. Dnes je to bohužel dohání,“ řekl Prouza. Doplnil, že nová vláda bude muset přijít s pomocí jak lidem, tak menším firmám v tom, aby byli energeticky úspornější.

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka se spotřebitelský koš mění v čase.

„Výdaje se zkoumají za určité období. Dá se předpokládat, že tento podíl na spotřebitelském koši (45 procent z příjmů na bydlení a energie) bude i vyšší. Musíme ale hledat příčinu. Tou je naprosto nezodpovědná politika Evropské unie (EU): eurohujerství v podobě Green Dealu a fantasmagorické plány, které by se daly přirovnat k nové ekonomické politice Vladimira I. Lenina,“ prohlásil Ševčík.

Připomněl, jak právě pod vládou Lenina občané Ruska trpěli hladomorem. „Zemřely miliony lidí. Teď budou v celé Evropě ohroženy miliony lidí nesmyslnou fantasmagorickou politikou, která je novou ideologií a může přinést zásadní problémy pro velké sociální skupiny,“ dodal.

Maláčová a prapor „smrt cizincům“

Podle Prouzy nadále poroste i inflace. „I šestiprocentní je optimistická, uvidíme v prvním čtvrtletí příštího roku. Máme zde nejen nárůst cen energií, ale i nákladů na bydlení. U potravin roste i cena – za obaly, kartony nebo kelímky. Děje se to v celé EU stejně,“ připomněl.

Podotkl však, že si situaci zhoršujeme i sami. „V Česku velmi rychle roste cena práce a nejsou lidé, kteří by pracovali. Vláda není ochotná otevřít český pracovní trh. Ubližujeme si úplně zbytečně, přitom by stačilo trošičku pootevřít možnost, aby sem přišli lidé, kteří jsou ochotní pracovat,“ zdůraznil.

Na dotaz, v čem všechno vázne, připomněl předvolební situaci. „Před volbami to byla čistě politická věc, kdy jsme viděli Janu Maláčovou s velkým praporem ‚smrt cizincům‘. Na druhou stranu to dělala i řada dalších politiků. Doufám, že nová vláda v tomto bude pragmatičtější,“ sdělil.

Nastínil i výsledek toho, kdyby se trh cizincům otevřel. „Kdyby sem přišlo zhruba 350 tisíc lidí, kteří chybí, jenom na daních ze mzdy, peněz, které by zde utratili a DPH by stát vydělal zhruba 120 miliard. To by zalepilo obrovskou část díry ve státním rozpočtu. Ale je k tomu třeba trochu politické odvahy,“ dodal.

Ševčík ho doplnil s tím, že by si cizinci platili i zdravotní a sociální pojištění. „Je nesmyslné bránit tomu, aby dostávali pracovní povolení na tři až šest měsíců. Aby se trh zaplnil těmi, kteří opravdu chtějí pracovat. Máme větší počet evidovaných volných pracovních míst, než kolik máme nezaměstnaných – a to víme, že část z nich nikdy pracovat nebude,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let
Koronavirus

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval
Evropská unie

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval

Poprask, který způsobila eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová na půdě Evropské unie (EU) neutichá. Dalliová přišla s návrhem korektní příručky, ve které například vybízela, aby se místo „Vánoce“ říkalo „svátky“. Důvod? Všichni nejsou křesťané a Vánoce mnozí lidé slaví jinak. Kritiku si vyslechla nejen od veřejnosti, ale i od papeže Františka. Kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) však informaci označuje za hoax.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

V Brně a okolí řádí omikron. Objevil se v nemocnici i školách, třídy jsou v karanténě

U dvou zaměstnanců fakultní nemocnice v Brně se potvrdila mutace omikron. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky jde o lékaře, kteří jsou teď v izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Podle našich informací jsou nakažení i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice prověřuje, jestli touto variantou neonemocněli také další zaměstnanci nebo pacienti. Varianta covidu omikron se potvrdila i u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně. Celá třída šla podle ředitele školy Holánka do karantény.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama