Ekonom: Příčina zdražování? Eurohujerství a fantasmagorické plány jako za Lenina

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka je při zdražování základem hledat jeho příčinu. „Tou je naprosto nezodpovědná politika Evropské unie – eurohujerství v podobě Green Dealu a fantasmagorické plány, které by se daly přirovnat k nové ekonomické politice Vladimira I. Lenina,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle odborníků každá desátá domácnost v Česku vydá zhruba 45 procent svých příjmů na bydlení a energie. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza ve vysílání CNN Prima NEWS podotkl, že zdražování energií je teprve na začátku.

„Řada velkých dodavatelů až nyní oznamovala nové ceníky, které budou platit od ledna. Jsou tam skoky o 20 až 25 procent, minimálně. U plynu růst ještě není u konce. Energie byly dlouho levné, lidi se proto nenutili k tomu, aby si zateplili domy nebo vybírali levnější varianty vytápění. Dnes je to bohužel dohání,“ řekl Prouza. Doplnil, že nová vláda bude muset přijít s pomocí jak lidem, tak menším firmám v tom, aby byli energeticky úspornější.

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka se spotřebitelský koš mění v čase.

„Výdaje se zkoumají za určité období. Dá se předpokládat, že tento podíl na spotřebitelském koši (45 procent z příjmů na bydlení a energie) bude i vyšší. Musíme ale hledat příčinu. Tou je naprosto nezodpovědná politika Evropské unie (EU): eurohujerství v podobě Green Dealu a fantasmagorické plány, které by se daly přirovnat k nové ekonomické politice Vladimira I. Lenina,“ prohlásil Ševčík.

Připomněl, jak právě pod vládou Lenina občané Ruska trpěli hladomorem. „Zemřely miliony lidí. Teď budou v celé Evropě ohroženy miliony lidí nesmyslnou fantasmagorickou politikou, která je novou ideologií a může přinést zásadní problémy pro velké sociální skupiny,“ dodal.

Maláčová a prapor „smrt cizincům“

Podle Prouzy nadále poroste i inflace. „I šestiprocentní je optimistická, uvidíme v prvním čtvrtletí příštího roku. Máme zde nejen nárůst cen energií, ale i nákladů na bydlení. U potravin roste i cena – za obaly, kartony nebo kelímky. Děje se to v celé EU stejně,“ připomněl.

Podotkl však, že si situaci zhoršujeme i sami. „V Česku velmi rychle roste cena práce a nejsou lidé, kteří by pracovali. Vláda není ochotná otevřít český pracovní trh. Ubližujeme si úplně zbytečně, přitom by stačilo trošičku pootevřít možnost, aby sem přišli lidé, kteří jsou ochotní pracovat,“ zdůraznil.

Na dotaz, v čem všechno vázne, připomněl předvolební situaci. „Před volbami to byla čistě politická věc, kdy jsme viděli Janu Maláčovou s velkým praporem ‚smrt cizincům‘. Na druhou stranu to dělala i řada dalších politiků. Doufám, že nová vláda v tomto bude pragmatičtější,“ sdělil.

Nastínil i výsledek toho, kdyby se trh cizincům otevřel. „Kdyby sem přišlo zhruba 350 tisíc lidí, kteří chybí, jenom na daních ze mzdy, peněz, které by zde utratili a DPH by stát vydělal zhruba 120 miliard. To by zalepilo obrovskou část díry ve státním rozpočtu. Ale je k tomu třeba trochu politické odvahy,“ dodal.

Ševčík ho doplnil s tím, že by si cizinci platili i zdravotní a sociální pojištění. „Je nesmyslné bránit tomu, aby dostávali pracovní povolení na tři až šest měsíců. Aby se trh zaplnil těmi, kteří opravdu chtějí pracovat. Máme větší počet evidovaných volných pracovních míst, než kolik máme nezaměstnaných – a to víme, že část z nich nikdy pracovat nebude,“ uzavřel.

Tagy: