reklama

Za premiéra by Češi brali Babiše, pak Schillerovou a Maláčovou, ukázal průzkum

Andrej Babiš (ANO) je pro voliče nejpřijatelnějším premiérem, vyplývá z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Na druhém místě za současným předsedou vlády se umístila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Za ní pak ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jako největší hrozbu v premiérském křesle naopak dotázání vnímají šéfa komunistů Vojtěcha Filipa a předsedu hnutí SPD Tomia Okamuru.

reklama

Do sněmovních voleb zbývají necelé čtyři týdny. Podle nového průzkumu agentury Median by si lidé jako nového předsedu vlády nejvíce (42 procent dotázaných) přáli toho současného, tedy Andreje Babiše. Zcela nepřijatelný by pak byl pro 38 procent a spíše nepřijatelný pro 15 procent respondentů (celkem 53 %).

Druhé místo obsadila šéfka resortu financí Alena Schillerová. Na postu předsedkyně vlády by si ji dokázalo představit 33 procent lidí. Třetí místo vyšlo v průzkumu ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové. Ta by byla přijatelná pro 31 procent respondentů.

Výsledek Maláčové může být pro leckoho velkým překvapením i vzhledem k tomu, že se sociální demokraté v průzkumech pohybují kolem čtyř procent, což by je zařadilo mimo Poslaneckou sněmovnu.

Za nejvíce nepřijatelného premiéra dotázaní považují předsedu KSČM Vojtěcha Filipa (69 %), pak šéfa SPD Tomia Okamuru (68 %) a pirátského předsedu Ivana Bartoše (67 %).

Vláda hnutí ANO s koalicí Spolu?

Agentura Median se v průzkumu také ptala, které strany by měly složit budoucí vládu. Jako nejpřijatelnější možnou vládní koalici zvolili dotázaní spojení hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Proti takové vládě by bylo „jen“ 41 procent lidí.

Naopak nejhůře by nesli, kdyby se hnutí Andreje Babiše spojilo s koalicí Pirátů a Starostů, proti by bylo 58 procent respondentů.

Nutno dodat, že jde jen o matematické součty, které by alespoň podle průzkumů umožňovaly vládu s důvěrou Sněmovny. Obě opoziční koalice před volbami jasně řekly, že nevytvoří vládu s hnutím ANO, a to ani v případě, že by v ní neseděl Andrej Babiš.

Pokud by Spolu a Piráti se Starosty měli 101 a více křesel, bylo by proti případné vládě v tomto složení 47 procent dotázaných.

Průzkum se zúčastnilo přes tisíc Čechů starších 18 let. Ti na otázky odpovídali koncem srpna.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

reklama