reklama

Nejstarší Evropanka přežila covid a slaví 117. narozeniny. Smrti jsem se nebála, říká

Nejstarší obyvatelka Evropy slaví ve čtvrtek 117. narozeniny. Dostala k nim krásný dárek, uzdravila se z nemoci COVID-19. Francouzská řádová sestra André prožila měsíc v karanténě a nejvíc se bála, aby nenakazila ostatní klienty v pečovatelském domě v Toulon, kde žije.

reklama

Nevidí, téměř nechodí, ale duševně se cítí být velmi svěží. Řádová sestra André, vlastním jménem Lucile Randonová, se narodila 11. února roku 1904. Za o rok starší Japonkou je tak druhou nejstarší osobu na světě a nejstarší Evropankou vůbec. Ve vysokém věku prodělala nemoc COVID-19.

Koronavirem se nakazila v lednu přímo v pečovatelském domě v Toulon, kde žije. Stejně tak virus chytilo dalších 80 z 88 klientů, deset z nich covidu podlehlo. Právě toho, aby neinfikovala ostatní, se André během měsíční izolace nejvíce bála.

„Neuvědomila jsem si, že jsem se nakazila. Myslela jsem, že nemám ani příznaky,“ popsala sestra André. Údajně se cítila unavená, ale nepřikládala tomu význam. „Prostě jsem s tím žila,“ dodala nejstarší žena Evropy s tím, že se ale postupně začala cítit hůře.

„Nebála jsem se ale, protože já se smrti nebojím,“ doplnila v rozhovoru pro stanici BFM TV. André se ale z nemoci dostala a ve čtvrtek slaví 117. narozeniny. Řádovou sestrou se stala na sklonku druhé světové války v roce 1944.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama