Prodělali jste covid a chtěli byste udělat něco pro své zdraví a plíce? To nejlepší je jít ven na čerstvý vzduch a sportovat, radí primář z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc Milan Sova. Mráz, který v Česku panuje v posledních dnech, plicím nevadí.
Experti varují, že po covidu mohou mít lidé poškozené plíce. Podle primáře Sovy lidem po nemoci pomohou hlavně procházky a sport. „Co pro sebe takový pacient po covidu může udělat? Určitě dodržovat zdravý životní styl. Může i sám rehabilitovat a cvičit,“ radí Sova. Brožurku se cviky, kterou připravila FN Olomouc, si můžete stáhnout zde.
„Pohyb na čerstvém vzduchu doporučujeme úplně nejvíc. Když je pacient schopný chodit, ať začne procházkou a potom vyrazí třeba na běžky. Zkrátka to, co snese. Lidé nemusí čekat měsíce, než se po nemoci vrátí ke sportu,“ říká Sova.
Pokud však někdo měl spolu s covidem komplikovaný zápal plic, měl by se sportem chvíli počkat a poradit se s lékařem. „Pokud ale člověk ležel doma, neměl větší klinické problémy, ale je spíše unavený, doporučujeme, aby se začal hýbat,“ uvádí primář.
I když venku mrzne, plicím sport v zimě neškodí. „V tom se žádné nebezpečí neskrývá. Plíce mají své filtry. Sice ústy dýcháte studený vzduch, on se ale cestou k plicím přece jen prohřeje,“ vysvětluje lékařka Martina Vašáková z Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, která se zaměřuje na léčbu plicních nemocí. Mráz nemusí dělat dobře astmatikům, kteří mohou na inhalaci studeného vzduchu zareagovat stažením průdušek, případně astmatickým záchvatem.
Nejhorší jsou cigarety, shodují se lékaři
Podle Vašákové je zásadní naučit se pracovat s dechem. „Správně pečovat o plíce znamená správně dýchat. To znamená používat veškerou plochu plic. Máte-li přiměřenou hmotnost a plíce nejsou utlačovány tukem, pak by měly volně dýchat. Pakliže jste trénovaný a v kondici, dokážete dobře rozpínat hrudník, pracovat s bránicí. I to je pro plíce velmi prospěšné,“ popisuje pro CNN Prima NEWS.
Oba lékaři radí, aby se kuřáci vzdali cigaret. „Za zásadní zlo pochopitelně považuji především kouření. Je smutným faktem, že v současnosti kouří až čtvrtina Čechů. Přestože už jistě všichni musí vědět, co s plícemi a dalšími orgány dělá. Neměli bychom je vystavovat ani dalším škodlivinám; různým toxickým parám a plynům, smogu,“ konstatuje lékařka. Lidé by neměli kouřit ani elektronické cigarety.
Na internetu se lidé mohou dočíst „babské“ rady, že plicím pomůžou i některé potraviny, například kurkuma, zázvor, česnek, jablka, zelený čaj nebo plicník lékařský. Podle Sovy se jedná spíš o doplňky stravy, které pomohou posílit imunitu.
„Neuškodí to. Bylinky mohou pomoct i jako psychická podpora. Jsou to potraviny, které obsahují hodně atntioxidantů, jsou důležité pro celkovou podporu imunity. Je jedno, jestli po chřipce nebo covidu. Pokud budeme tyto potraviny v přiměřené míře jíst, můžeme si pomoct,“ míní Sova.
„Ovoce a zelenina obsahují antioxidanty, které velmi pomáhají k odstraňování škodlivin z těla. Takže i konzumace jablek skutečně svým způsobem může být prospěšná. Jen bych se rozhodně nespoléhala na to, že když vykouřím dvacet cigaret denně, stačí sníst dvě jablka a všechno se vyřeší,“ podotýká Vašáková.
Škodí sůl i moc cukru
Lékařka by nezatracovala ani zmiňovaný česnek, který má dezinfekčními a antibakteriální účinky. O zázvoru platí to samé. „Přírodní medicína se leckdy opírá o něco, co může mít seriózní základ. Zase je však na místě zdůraznit, že pokud budete na jedné straně konzumovat zeleninu a na straně druhé si stejně sem tam zapálíte, rozhodně nejste z nejhoršího venku,“ říká.
Čemu se naopak vyhnout? Sladkým potravinám s přidaným cukrem. Maximum je 24 gramů cukru denně, což je asi šest kostek. Obezita a cukrovka podle lékařů komplikuje léčení každé nemoci, i covidu. Opatrní bychom měli být i se solí, která způsobuje vysoký krevní tlak. Maximum je 6 gramů denně.