Největší money fighty historie. Fury chce ještě více než Mayweather, a to se zdá nemožné

V posledních dnech se upéká skutečná pochoutka. Doposud neporažení boxeři Oleksandr Usyk a Tyson Fury nejspíše začátkem roku 2023 vlezou do ringu, aby ranami rozhodli o tom, kdo bude nesporným šampionem těžké váhy. Především Brit přezdívaný „cikánský král“ mluví o tom, že do bitvy půjde, jen pokud si po ní sáhne na stamiliony liber. Podívejte se proto, jaké zápasy byly doposud finančně nejnapumpovanější.

Posledním nesporným šampionem – tedy mužem vlastnícím mistrovské pásy ze všech nejprestižnějších organizací – se už před 20 lety stal Angličan Lennox Lewis, když porazil Mikea Tysona.

Ukrajinec Oleksandr Usyk nyní drží opasky z WBA, WBO a IBF, které před více než týdnem obhájil v bitvě s Anthonym Joshuou. Tyson Fury si zase už nějaký čas hýčká kýženou trofej z WBC. Oba dva boxerští králové mají zatím v profesionální kariéře v kolonce proher zapsanou nulu.

I proto bude jejich chystané setkání na čtvercové platformě ohraničené provazy, zřejmě v Saúdské Arábii, pořádně mastné. Fury se nedávno poněkolikáté rozhodl ukončit kariéru, aby brzy prohlásil, že ještě chce boxovat. Oznámil, že pokud by Usyk s Joshuou prohrál, klidně bude s vítězným krajanem boxovat zadarmo. Ale za řežbu s „cizincem“ chce pořádný balík. „Největší zápas musí znamenat největší peníze,“ vzkázal.

Možná ze srandy přeháněl, možná ne, ale rád by si odnesl šílených 500 milionů liber. Kalkulačka se na chvíli zavařila, ale nakonec ukázala, že to v přepočtu dělá 14,4 miliardy korun. To by s přehledem trumflo financemi doposud nejvíce prošpikované zápasy.

1. Floyd Mayweather vs. Manny Pacquiao

V česko-slovenském prostředí dostala titul „zápas století“ bitva v MMA mezi Karlosem Vémolou a Attilou Véghem. Ve světovém měřítku tento název připadl dlouho vyžadovanému boxerskému souboji velterové váhy mezi Američanem Floydem Mayweatherem a filipínským bijcem i politikem Mannym Pacquiaem z května roku 2015.

Jen zisky z placeného sledování přenosu – takzvaného pay-per-view – činily 333 milionů liber, jak uvádí web DAZN. Prodané vstupenky do lasvegaské MGM Grand Garden Areny vydělaly promotérům 56,7 milionu liber. Velký balík, který byl potřeba. Na body vítěznému Mayweatherovi se totiž nepřezdívá „Money“ (peníze) pro nic za nic. Za zápas měl inkasovat 223,5 milionu liber, „PacMan“ pak 122 milionů.

2. Floyd Mayweather vs. Conor McGregor

Conor McGregor se stal legendou smíšených bojových umění. I svéráznému Irovi vděčí zápasníci z celého světa za to, že se o MMA nyní intenzivně mluví tak, jak se o něm mluví, a oni si díky tomu mohou vydělávat hezké peníze. V roce 2017 se však rozhodl na čas opustit svoji disciplínu a organizaci UFC a vyzval v tu dobu už 40letého Mayweathera. Ten kývl a opustil důchod. Možná i proto, že se mu naskytla ideální možnost, jak zakulatit počet profesionálních výher na 50 a u toho si přijít na pořádný obnos.

To se mu také v srpnu zmiňovaného roku v Las Vegas – tentokrát v T-Mobile Areně – povedlo v 10. kole z 12, kdy rozhodčí po sérii tvrdých úderů do obličeje McGregora zápas ukončil. Pro poraženého bylo připraveno bolestné 70 milionů liber. Na Mayweatherův účet zamířila přibližně stejně tučná suma jako po střetnutí s Pacquiaem.

Pay-per-view v tomto případě vygenerovalo 325 milionů liber, vstupné pak 44 milionů.

3. Floyd Mayweather vs. Canelo Álvarez

Aby to nebylo složité, tak do třetice Floyd Mayweather. Jeho – tehdy mladý – mexický soupeř Canelo Álvarez neměl v roce 2013 ještě takovou pozici jako dnes. Proto je možná překvapivé, že zrovna tento zápas ve své době trhl finanční rekord. Dějištěm bylo i v tomto případě Las Vegas, konkrétně už uvedená MGM Grand Garden Arena. Mimochodem v ní Mayweather boxoval pokaždé od roku 2007 a svůj druhý domov opustil až pro duel s McGregorem.

Za klání s Álvarezem si měl rodák z michiganského města Grand Rapids vydělat 65 milionů liber a s přehledem tak trumfnout zisk, který o šest let dříve připadl bijci jménem Oscar de la Hoya (42 milionů). Ten se přitom nestřetl s nikým jiným než s Mayweatherem.

Už v roce 2013 bylo poměrně dost výnosné pay-per-view, které přineslo do kasy 120 milionů liber. Na vstupenkách „cinklo“ 20 milionů liber. A Canelo si odnesl jen zlomek toho, co připadlo jeho slavnějšímu soupeři – 9,7 milionu liber.

Tagy:
peníze box výdělky Conor McGregor sport Tyson Fury Manny Pacquiao Oleksandr Usyk Lennox Lewis Floyd Mayweather Jr. Canelo Álvarez

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

23:42

The Times: Rusko pravděpodobně bombardovalo plynovod Nord Stream pomocí podvodního dronu

23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.