reklama

Největší „sekera“ v historii Česka. Stát loni hospodařil se schodkem 420 miliard korun

S takovým deficitem český státní rozpočet ještě neskončil. Bilance příjmů a výdajů se za rok 2021 ocitla v minusu 420 miliard korun. „Celkový výsledek není žádným překvapením,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na čtvrteční tiskové konferenci.

reklama

„Česká republika má za sebou dva roky extrémního zadlužování. Na konci roku 2021 jsme se dostali na 2,5 bilionu dluhu,“ řekl Zbyněk Stanjura na čtvrteční tiskové konferenci. Podle něho takový vývoj zadlužení nemá obdoby. „Vůči HDP jsme se dostali z dluhu 28,5 na téměř 41 procent. Na dluhovou brzdu bychom tímto tempem narazili v roce 2024,“ dodal Stanjura.

Podle něho se jednalo o rozpočtový hazard, který předvedl tandem Alena Schillerová a Andrej Babiš. „Musíme se vrátit na zem. Proto jsme v rozpočtovém provizoriu, proto jsme museli vrátit návrh rozpočtu minulé vlády,“ vysvětlil Stanjura. Podle něho by jinak hrozilo, že stát nebude mít peníze na své základní služby.

Nová vláda předloží nový návrh rozpočtu

Na přelomu ledna a února vláda prý schválí nový návrh rozpočtu a schodek bude nižší než 300 miliard korun, slíbil ministr financí. „Největší prostory pro úspornější rozpočet jsou v oblasti provozních a dotačních výdajů. Jednání o rozpočtu probíhají s ostatními členy vlády. Konkrétní čísla se dozvíte v okamžiku, kdy vláda bude představovat rozpočet jako celek,“ odpověděl Stanjura na otázky novinářů, kde chce nalézt rozhodující úspory, které sníží schodek rozpočtu na letošní rok pod avizovaných 300 miliard korun.

Snížit výdaje je podle Stanjury ambicí celé vlády. Potvrdil, že snižovat deficit chce pouze skrze hledání úspor na výdajové straně. Šéf státní kasy ovšem varoval, že letos vzrostou výdaje na valorizaci důchodů a na příspěvky na bydlení. Stanjura tento nárůst odhaduje na 15 miliard korun. „Neznamená to ale, že se nezmění strana příjmů. Určitě nebudeme postupovat tak, že ty příjmy uměle nafoukneme,“ dodal Stanjura s tím, že zvyšovat daňové zatížení vláda nechce.

Ministr financí se také vyjádřil k nárůstu českého státního dluhu. Ten podle něho stoupl za poslední dva roky o 800 miliard korun. „Na covidovou pomoc šlo ale jen asi 350 miliard korun,“ upozornil Zbyněk Stanjura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama