CNN Prima News schodek

schodek

Výpis příspěvků ke štítku „schodek“

Státní kasa má za leden schodek 6,8 miliardy korun. Loni byla i díky provizoriu v plusu

1. února 2023 14:07

Státní rozpočet skončil v lednu ve schodku 6,8 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí. Loni v lednu bylo lednové hospodaření státu přebytkové, výsledek 3,9 miliardy ale byl ovlivněn rozpočtovým provizoriem, které omezilo výdaje státu na dvanáctinu rozpočtu roku 2021. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury jde o důsledek kompenzací za vysoké ceny energií.

Stanjura hledá, jak ušetřit. Omezíme výchovné a zrušíme podporu stavebního spoření, plánuje

17. prosince 2022 17:29

Chci zrušit podporu stavebního spoření a omezit výchovné. To potvrdil v sobotním rozhovoru pro Novinky.cz ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Výchovné se přitom má začít vyplácet až od ledna 2023. Stanjurovy plánované škrty mají alespoň částečně řešit schodek státního rozpočtu. Ministr financí popsal, co má plánu a kdy by případné změny mohly začít platit.

Jdeme z jedné krize do druhé, hodnotil díru ve státní kase ekonom. Bilance se však lepší

2. prosince 2022 17:45

Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo data o plnění státního rozpočtu ke konci listopadu. Průběžný schodek činil 337,1 miliardy korun. Člen Národní rozpočtové rady Petr Musil upozornil, že se číslo oproti loňsku sice mírně zlepšilo, ale pořád jde o negativní výsledek. „Nicméně v porovnání k HDP je schodek nižší než loni. Bilance se nám lepší, aniž by vláda musela škrtat,“ konstatoval Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Poslanci přehlasovali Zemanovo veto státního rozpočtu, opozičnímu ostřelování navzdory

15. listopadu 2022 18:31

Poslanci podle očekávání přehlasovali veto novely státního rozpočtu prezidenta Miloše Zemana. Státní schodek se tak zvýší z původních 280 miliard na 375 miliard korun. Vládní návrh v úterý podpořilo 103 zákonodárců, proti bylo 79 poslanců. Zástupci opozice ostřelovali vládní kabinet, že se snaží prosadit rozpočet s iluzorními příjmy a nesnaží se zeštíhlit výdajovou stránku. K přehlasování prezidentova veta potřebovali zákonodárci pětikoalice 101 hlasů.

Vláda kašle na lidi. Zoufalí důchodci už kradou i klobásy a masox, rozohnil se Okamura

15. listopadu 2022 14:22

Vláda Petra Fialy (ODS) kašle na české občany. Situace zašla tak daleko, že zoufalý senior ukradl klobásu a masox, rozčiloval se předseda opozičního hnutí SPD Tomio Okamura před úterním jednáním dolní komory. Kabinet také obvinil, že posílá miliardy korun do zahraniční místo toho, aby řešil výdajovou stránku státu. Rovněž potvrdil, že poslanecký klub SPD nebude hlasovat proti vetu prezidenta Miloše Zemana k novele státního rozpočtu na letošní rok.

Sledujte ŽIVĚ: Přehlasují poslanci Zemanovo veto ke kritizovanému státnímu rozpočtu?

15. listopadu 2022 12:15

Poslaneckou sněmovnu čeká další dlouhé jednání. Zákonodárci se budou věnovat především hlasování o novele letošního státního rozpočtu, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Svůj nesouhlas zdůvodnil tím, že rozpočet počítá s nižšími příjmy, než by mohly být. K přehlasování prezidentova veta je zapotřebí nejméně 101 hlasů a vládní pětikoalice jich má 108. Sledujte živý přenos z jednání zákonodárců.

Zeman poruší letitou tradici, na jednání o rozpočtu nepřijde. Má být jeho posledním ve funkci

25. října 2022 20:08

Končící prezident Miloš Zeman vynechá jednu ze svých tradic – nezúčastní se středečního projednávání státního rozpočtu na příští rok. Ačkoliv přítomnost hlavy státu v Poslanecké sněmovně není zákonem povinná, Zeman doposud žádnou schůzi zákonodárců k rozpočtu nevynechal. Ve středu večer má nicméně mluvit s premiérem Petrem Fialou (ODS) na pravidelném setkání v Lánech. Důvod, proč se Zeman nakonec nedostaví do Sněmovny, zatím prezidentská kancelář nesdělila.

Většina válcuje menšinu, opoziční návrh ani nestojí za debatu. Nacher tepal koalici

19. října 2022 14:32

Navýšení schodku státního rozpočtu je pochopitelné, shodli se poslanci Patrik Nacher (nestr. za ANO) a Jiří Havránek (ODS). Nacher kritizoval, že vláda neschválila žádný z opozičních pozměňovacích návrhů a sama finální úpravy protlačila až pozměňovacími návrhy vlastních poslanců. Narážel tak na potenciální nepřipravenost důležité novely. Havránek ve vysílání CNN Prima NEWS oponoval, že jednání o změně rozpočtu trvá delší dobu a do původního návrhu tak nešlo zahrnout všechny výdaje.

Jurečka: Vláda je v nejsložitější situaci od války. Rozpočet máte na vodě, oponuje Schillerová

16. října 2022 11:55

Státní rozpočet v letošním roce nejspíše skončí podobně hlubokým schodkem jako v roce 2020, tedy kolem 370 miliard korun. „Rozpočet pro tento rok vám odpustím,“ řekla Alena Schillerová (ANO) v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky bylo nutné přehodnotit státní rozpočet s ohledem na vypuknutí války na Ukrajině. „Není to tak, že bych z plezíru zvyšoval výdaje,“ oponoval Jurečka ve stejném diskusním pořadu.

KOMENTÁŘ: Pět bolestí státní kasy. Nezačne-li Česko šetřit, ztratí nad ní kontrolu

4. října 2022 06:48

Českým veřejným financím je puštěno žilou. Zatímco ještě před pěti či deseti lety se ve státní kase hledala doslova každá miliarda, aby schodek nebyl příliš hluboký, dnes se zdá, že sto miliard sem či dvě stě miliard tam nikoho moc netrápí. Politici minulé vládní garnitury vytvořili dojem, že s krvácející státní kasou lze bezstarostně žít.