CNN Prima News schodek

schodek

Výpis příspěvků ke štítku „schodek“

Důchodový systém skončil v rekordním schodku. Výdaje vzrostly o téměř 100 miliard

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku 72,8 miliardy korun. Je to dosud nejvyšší propad. Výdaje na penze a správu činily loni přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se v minulém roce ve srovnání s rokem 2022 vyplatilo o 97,2 miliardy korun více, penzijní výdaje vzrostly téměř o 17 procent. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí.

Zeman: Díra v rozpočtu 200 miliard? Vyřešil bych ji pouhými dvěma škrty a pak sklidil bouři

Místo 60 různých opatření ke konsolidačnímu balíčku stačí zavést pouze dvě. Státní kase by přihrála 200 miliard korun, uvedl bývalý prezident Miloš Zeman v pořadu Interview SPECIÁL na CNN Prima NEWS. Jedním z opatření by byl návrat superhrubé mzdy, kterou zrušily hlasy ODS, ANO a SPD. „Tím druhým je zrušení slevy na poplatníka,“ řekl moderátorce Terezii Tománkové. Uznal, že by za takové kroky sklidil bouřlivé reakce.

Klesající schodek rozpočtu? Optický klam pro zoufalé voliče pětikoalice, shodli se komentátoři

Nová čísla vývoje rozpočtu bych nazval lákavým optickým politickým klamem. Zoufalí voliči pětikoalice, kteří čekají alespoň na jeden maličký důvod, by si mohli říct, že mají proč vládu znovu zvolit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl komentátor deníku Právo Thomas Kulidakis. Jeho kolega z webu Info.cz Martin Schamrcz s ním plně souhlasil. Domnívá se, že kabinet Petra Fialy (ODS) nemůže ekonomickou situaci řešit jen skrze čísla, která jsou oznámena.

Vláda schválila návrh schodku na příští rok. Stanjura nesáhne na platy státních zaměstnanců

Kabinet Petra Fialy (ODS) schválil předběžný návrh pro státní rozpočet na rok 2024, který počítá se schodkem 235 miliard korun, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na středeční tiskové konferenci po dlouhém jednání kabinetu. Poznamenal, že teprve nyní začne politická debata k deficitu, přičemž s čísly by mohla navíc zamíchat srpnová makroekonomická predikce. Jako strop si vláda nastavila 270 miliard korun. „Nikdy nekomentuji průběh debaty na vládě,“ poznamenal šéf resortu financí na konto táhlé středeční diskuze ministrů. Potvrdil, že nesáhne na tarifní platy pro státní zaměstnance ani valorizaci plateb za státní pojištěnce.

Hrůzostrašné, lepší by byl i orangutan. Stanjurovi se rozpočet vymkl, míní komentátoři

Vláda ve středu představila schodek státního rozpočtu na příští rok. Místo původně avizovaných 235 miliard by měl dosáhnout 270 miliard korun. Od Evropské unie si pak stát místo 70 půjčí 135 miliard. Komentátoři Václav Dolejší a Martin Komárek se změnám už ani nediví. „Že to Zbyněk Stanjura na ten příští rok špatně spočítal, už mě příliš nepřekvapuje,“ uvedl Komárek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Václav Dolejší podotkl, že vládě i ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) se situace kolem rozpočtu začíná vymykat z rukou.

Pokud nedodržíme schodek, bude to ohromný problém naší koalice, připustil poslanec ODS

Vláda se snaží hledat úspory, pokud by se přesto schodek státního rozpočtu enormně prohluboval, byla by to ohromná politická chyba. V pořadu 360° televize CNN Prima NEWS to připustil poslanec ODS Jan Haas. Konsolidační balíček Fialova kabinetu hájil a připomněl, že stejný názor má i část odborné obce. Opoziční poslanec Jan Hrnčíř (SPD) ale nešetřil kritikou na adresu vlády.

Klaus cupoval „mistrovskou hru“ Fialy a Blažka: Přiznali zoufalství ODS, není pravicová

Vládní ODS nemá s pravicovostí nic společného. Premiér Petr Fiala (ODS) hraje „mistrovskou hru“ a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se přiznal k zoufalství strany největším možným způsobem, okomentoval směřování občanských demokratů exprezident Václav Klaus v Partii Terezie Tománkové. Podotkl, že představený ozdravný balíček není vůbec ozdravný. „Žijeme nad své poměry a máme dlouhodobě největší deficit v historii naší země. Opravdu smutním,“ řekl Klaus v nedělním vysílání CNN Prima NEWS.

Rodina si připlatí 100 tisíc ročně, uvedla Schillerová. Vláda přitvrdí, říká ekonom

Desítky úsporných opatření v konsolidačním balíčku opozice tvrdě kritizuje, místopředseda ANO Karel Havlíček mluví o „černém čtvrtku pro tuzemské podnikatele a odrbávání živnostníků“. Exministryně financí Alena Schillerová zase tvrdí, že čtyřčlenná rodina přijde ročně na daních o sto tisíc korun. Ekonom Pavel Peterka naopak doufá, že vláda bude své úsilí dále stupňovat a časem ještě přitvrdí. Premiér Petr Fiala (ODS) označil opatření za střízlivá a vyrovnaná.

Fiala: Zrušíme daňové výjimky, zdraží alkohol a tabák. Zlevní naopak potraviny a bydlení

Zrušíme 22 daňových výjimek. DPH bude mít dvě sazby. Více zdaníme alkohol a tabák, zlevníme důležité položky, bez kterých se nikdo neobejde, tedy potraviny a bydlení. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Veřejnosti představil klíčové body důchodové reformy a konsolidačního balíčku, který má zarazit zadlužování státu.

Dobře už bylo. Ať mladí nespoléhají na státní důchod, říkají ekonomové a navrhují další změny

Je zcela zásadní vyslat signál mladé generaci, aby se nespoléhala na státní důchod – měla by začít spořit bokem. Dobře už bylo, řekli ekonomové v reakci na 11 bodů z chystané důchodové reformy, jejíž podklady má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Podle Danuše Nerudové je řada oznámených vládních kroků na místě, stále ale chybí výraznější motivace lidí, aby si spořili bokem, například ve třetím důchodovém pilíři. Vladimír Pikora naopak poukázal na alternativní řešení, které je ale zároveň nejsložitější ze všech diskutovaných. „Dlouhodobě schází strategie, abychom měli vyšší přidanou hodnotu – aby naše ekonomika dokázala uživit více důchodců,“ řekl redakci.

Fiala hájí kroky vlády: Návrh rozpočtu nebyl naivní. Změny v DPH by byly zjednodušením

Návrh státního rozpočtu nebyl naivní. V pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS to řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Premiér kromě jiného potvrdil, že i přes rekordní schodek za první čtvrtletí ve výši 166,2 miliardy korun a některé nepříznivé skutečnosti chce vláda stále udržet plánovaný celoroční schodek pod hranicí 300 miliard korun.