reklama

Daně zvyšovat nebudeme, hájí ve sporu s ekonomy postoj vlády Havránek z ODS

Nová vláda premiéra Petra Fialy (ODS) navzdory názorům ekonomů daně zvyšovat nebude. Ve vysílání pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a premiérův stranický kolega Jiří Havránek. Další zákonodárce Jan Hrnčíř (SPD) pronesl, že úpravy v rozpočtu, které kabinet sliboval, jsou zatím jako „paní Colombová“.

reklama

„S nějakým programem jsme kandidovali a uspěli. Jasně tam stálo, že nebudeme zvyšovat daně. Té cesty se držíme i nadále, ekonomům navzdory,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS z řad vládní ODS Jiří Havránek. Narážel tak na slova renomovaných ekonomů jako je Mojmír Hampl či Danuše Nerudová, kteří dlouhodobě tvrdí, že bez zvýšení daní se rozpočet deficitů nezbaví.

Výši upraveného rozpočtu pro letošní rok by měl ve čtvrtek oznámit ministr financí Zbyněk Stanjura. „Tipuji to na schodek 425 miliard korun,“ řekl Hrnčíř, přičemž Havránkův názor se lišil pouze o pět miliard směrem níže.

Havránek však zároveň na úvod vysílání řekl, že státní rozpočet by se letos mohlo podařit stlačit až k hranici schodku kolem 300 miliard korun. „Věřím tomu. Probíhají práce v rámci vlády, ministři přichází za Stanjurou a hledají úspory,“ pronesl poslanec.

Poslední rozpočet, který přišel ještě od vlády expremiéra Andreje Babiše (ANO), počítal pro rok 2022 se schodkem 376,6 miliardy korun. Kabinet Petra Fialy ovšem tento rozpočet neschválil, a tak se Česko aktuálně nachází v rozpočtovém provizoriu.

Hrnčíř: Jako paní Colombová

„Předpokládám, že bude seškrtáno navýšení platů, o čemž se už hovořilo. Nemyslím si, že je to úplně dobrý krok,“ pravil poslanec SPD Jan Hrnčíř. Ten dodal, že se jinak neví, kde chce vláda dále šetřit. „Zatím je to taková paní Colombová. Nikdo netuší, kde se ty peníze budou brát,“ poznamenal opoziční politik.

Ten dále říká, že by se nová vláda měla podívat na některé daňové výjimky. Kritizuje v tomto ohledu například osvobození daní z dividend pro zahraniční vlastníky, kteří mají podíly ve firmách v Česku. „Kritizujeme to dlouhodobě, že se peníze vyváděné ven nedaní v Česku,“ řekl Hrnčíř. Sám ovšem uznal, že to tak probíhá na základě platných směrnic Evropské unie.

Podle ekonoma Miroslava Zámečníka by nová vláda měla využít času, který nyní má, k inventuře rozpočtu. „Je dobře, když se podívá na výdajovou stránku a zhodnotí si, co je a není efektivní,“ uvedl ve vysílání Co na to vaše peněženka Zámečník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky
Počasí

Na Česko se žene silný vítr, může dosáhnout síly orkánu. Budou se tvořit i sněhové jazyky

Silný vítr zůstane v Česku i o víkendu. V pátek večer se sice přechodně utiší, ale od sobotního rána bude opět postupně od západu zesilovat. Nejvíce pak bude foukat v neděli, kdy může dosáhnout v nárazech rychlosti mezi 70 až 110 kilometry v hodině a na horách i 130 kilometrů v hodině, tedy síly orkánu. Na horách na severu země silný vítr doprovodí vydatnější sněžení. V Krkonoších, Jizerských a Orlických horách, Jeseníkách a v jejich podhůří může napadnout pět až deset centimetrů sněhu během necelých 12 hodin, sdělil Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ).

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama