reklama

Nežádoucí rostliny „uvaří“. V boji s plevelem pomůže nový ekologický stroj

Vsetínské technické služby nasadily do boje s plevelem nový ekologicky šetrný stroj. Využívá tlakovou vodní páru o teplotě 120 stupňů. Taková teplota rostlinu v podstatě uvaří – a to nejen její nadzemní část, ale i kořenový systém.

reklama

Pracovníci technických služeb vyrážejí do vsetínských ulic do boje s nezdolným nepřítelem každý den. Teď ale získali účinného pomocníka. Podle jednoho ze zaměstnanců se voda v přístroji zahřívá až na 120 stupňů, což trvá zhruba minutu. „Jak to začne dlouze pípat, je to zahřáté,“ říká.

Pak je možné začít plevel nemilosrdně ničit. Pracovníci si musí dávat pozor na nohy, aby si je neopařili. Na rostlinu musí vroucí lázeň nějakou dobu nechat působit. „Aby to šlo až do kořenů. Mně to připadá skoro jako při luxování. Je to něco podobného,“ řekl s nadsázkou další ze zaměstnanců.

Přibližně týden poté, co plevel přejede parní lázeň, je kompletně suchý. Uschlou rostlinu tak už stačí pouze mechanicky odstranit zametacím strojem.

„Dříve jsme tento plevel hubili chemicky, to už nějakou dobu neděláme. Hubili jsme ho také tak, že se manuálně vytrhával, což je poměrně hodně náročné jednak na lidské kapacity a také to samozřejmě dlouho trvá, proto se nám zalíbila tato nabídka,“ uvedl starosta Vsetína Jiří Růžička. Podle něj nyní probíhá práce rychleji a je ekologická.

Nový stroj brázdí vsetínské ulice už přibližně měsíc. Městskou kasu přišel na necelý milión korun. Ohlasů na nový likvidátor je poměrně mnoho. Většina přístrojů, které se používají v České republice, má teplotu do 100 stupňů, tento ovšem vyvíjí až 120 stupňů, proto je účinnější. Jeho výhodou je i jeho víceúčelové využití. V době pandemie ho v minulých týdnech právě ve Vsetíně používali například i k dezinfekci rozsáhlých ploch.

Další hlavní zprávy

Hamáček ke kauze Vrbětice: Je to bramboračka. Měli jsme to vymyslet lépe
reklama
reklama
Do obchodu bez respirátoru. Odborníci řekli, kdy a pro koho přestanou platit opatření

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu
Bartoš: Názory na migraci a Evropskou unii už jsem změnil. Byla to mladická rebelie
Další články
reklama
reklama