reklama

Někteří zdravotníci očkování odmítají. Obávají se nežádoucích účinků

V Česku se zatím naočkovalo přes 80 tisíc zdravotníků. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného většina nemocnic hlásí zájem svých zaměstnanců o očkování. Naopak kolem 30 procent zdravotníků se k vakcinaci staví spíše negativně a očkování odmítají.

reklama

Podle Milana Kubka, šéfa České lékařské komory, jde o takzvané černé pasažéry. „Jsou to lidé, kteří říkají, že sice očkování podporují, ale sami se naočkovat nenechají. Spoléhají se na to, že se naočkují všichni kolem nich a oni budou těžit z kolektivní imunity,“ vysvětlil.

O očkování přemýšlela i zdravotní sestra z Prahy Sára Jechová. „Pracuji na oddělení JIP, kde leží i imunosupresivní pacienti, proto jsem se nakonec rozhodla pro vakcinaci. Navíc sdílím domácnost se starší maminkou,“ upřesnila Jechová.

Lidé se bojí dlouhodobých nežádoucích účinků, protože klinické studie sice existují, ale obsahují málo informací

I mnoho dalších zdravotníků stálo na začátku roku před rozhodnutím, zda se naočkovat. Někteří ale nakonec odmítli. „Mám takovou zkušenost i u nás na pracovišti. Lidé se bojí dlouhodobých nežádoucích účinků, protože klinické studie sice existují, ale obsahují málo informací. Mám také kolegy, kteří byli covid pozitivní. Ti se zase bojí očkování z toho důvodu, že nevědí, jak dlouho mají čekat,“ popsala Jechová.

Personál domovů pro seniory o vakcinaci moc nestojí

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného projevilo 70 procent zdravotníků ochotu se nechat naočkovat. Naopak velmi malý zájem se objevuje mezi pečovateli v domovech pro seniory. „Tam si myslím, že je to dáno snad nepochopením, nebo nedostatečnou informací,“ podotkl Blatný.

Nízký zájem mezi pracovníky v domovech pro seniory překvapil i premiéra Andreje Babiše. „Je to velice překvapující, protože oni přece byli většinou u toho, když někteří jejich klienti odešli do nemocnic a už se nevrátili,“ podivil se. Podle něj pak mají nejen na zdravotníky, ale i lidi v jiných profesích, vliv dezinformace.

Těch je kolem očkování mnoho. Pomoci by mohla mediální kampaň, kterou připravuje vláda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama